Zahlavi

Ústav fyziky plazmatu zorganizoval seminář o příčinách havárie elektrárny Fukušima

16. 10. 2019

Ústav fyziky plazmatu AV ČR uspořádal v rámci programu Strategie AV21 „Systémy pro jadernou energetiku“ v pátek 11. 10. seminář nazvaný Jaderná elektrárna Fukušima Daiči – příčiny havárie, průběh havárie a současný stav.

Součástí workshopu byly přednášky „Zemětřesení a cunami v Tóhoku 2011“, kterou přednesl RNDr. Jiří Málek, Ph.D. z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a „Havárie v JE Fukušima Daiči“, přednesená RNDr. Vladimírem Wagnerem, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Další část workshopu byla věnována robotickému průzkumu poškozených jaderných reaktorů, promítání videozáznamů z tohoto průzkumu a diskusi o dopadech jaderné havárie.

Workshopu se zúčastnilo více než 70 studentů, vědeckých pracovníků a dalších zájemců o problematiku jaderné energetiky. 

Připravila: Lucie Krůsová, Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Foto: Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce