Zahlavi

ÚFM představil své laboratoře průmyslovým partnerům

03. 06. 2019

V Ústavu fyziky materiálů AV ČR se 23. května konal „Den otevřených dveří nejen pro průmyslové partnery“. Zdařilé akce, podporované Strategií AV21, se zúčastnili zástupci průmyslových podniků a výzkumných organizací z celé republiky.

Po zahájení akce ředitelem ústavu Ludvíkem Kunzem následovala prezentace úspěšné spolupráce s firmou NenoVision s.r.o. a  s Ústavem aplikované mechaniky s.r.o. Luboš Náhlík, ředitel CEITEC ÚFM/IPMinfra, navázal prezentací odborných činností ústavu včetně představení probíhajících výzkumných spoluprací s průmyslovými partnery. Hovořil o možnostech spolupráce v oblasti aplikací pokročilých materiálů s využitím výzkumného zázemí ústavu. Na příkladech demonstroval aplikační potenciál ústavu a vybudované výzkumné infrastruktury.

Velký prostor byl na setkání věnován komentované prohlídce jednotlivých laboratoří a představení nákladných přístrojů a zařízení návštěvníkům. Během prohlídky měli návštěvníci možnost diskutovat s odborníky ústavu technické parametry zařízení či způsob řešení konkrétních problémů z jejich pracovišť. Den otevřených dveří byl ukončen individuálními rozhovory o možnostech budoucí spolupráce mezi výzkumnými pracovníky ústavu a zástupci zúčastněných firem při řešení průmyslových problémů či při společné výzkumné činnosti.

JF0_7432_2000px

JF0_7432_2000px

JF0_7467_2000px

JF0_7467_2000px

JF0_7476_2000px

JF0_7476_2000px

JF0_7526_2000px

JF0_7526_2000px

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce