Zahlavi

Odborníci promluví o tom, jak ovlivní e-mobilita trh práce

23. 05. 2019

IDEA CERGE-EI a německý Institut pro výzkum zaměstnanosti (IAB) vás srdečně zvou na panelovou diskusi „The advent of e-mobility and robots: Chances and challenges for labor market“ (v angličtině).

WHEN: May 29, 2019 | 17:00 - 18:30

WHERE: CERGE-EI, Politických vězňů 7, Prague 1

PANELISTS:

Sabine Pfeiffer | University of Erlangen-Nuremberg

Jan Švejnar | Columbia University and IDEA at CERGE-EI

Manfred Wulff | Volkswagen

Jan Klesla | Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic

MODERATOR:

Štěpán Jurajda | IDEA at CERGE-EI

  • How will the expansion of e-mobility and automation processes affect Czech and German labor markets and the educational and vocational systems?
  • How will these developments affect firms and workers? E.g. which qualifications are needed in the future?
  • What are the challenges for policies? How could htey effectively foster the benefits and limit the negative consequences for the society?

The event is part of the conference "Labor market challenges in times of globalization, technological and demographic change". The event will be simultaneously interpreted from German to English. It will be recorded and made available as a video on the IDEA website. Light refreshments will be served following the discussion.

Register by e-mail at idea@cerge-ei.cz or by filling out this form: http://bit.ly/IDEA_IAB_emobility which is also available at: http://idea.cerge-ei.cz.

By registering for this event, you are consenting to our collection, retention, protection and use of your name, institutional affiliation, and e-mail address. We store the data for a maximum of 10 years, inthe form of name, surname, institutional affiliation and e-mail. We use the data to send information about upcoming IDEA events at CERGE-EI. We never share your personal data with third parties, nor do we use the information for any other purpose.

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce