Zahlavi

Podcasty

Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Poslechněte si každý týden novou epizodu. Najdete nás zde na webu a na hlavních podcastových aplikacích. Do laboratoří a výzkumných pracovišť vás zve autorka Jitka Kostelníková, editorka Leona Matušková a zvuková designérka Anna Kolářová. 

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo Spotify Logo
 
19. 05. 2022

Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak dlouhá je cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl? 

12. 05. 2022

Historičky Karolína Stegurová a Alena Flimelová sledují příběhy československých vojákyň za druhé světové války. V nové epizodě podcastu Věda na dosah se jich ptáme, jak se ženy zapojily do britské armády a jak bojovaly na východní frontě. Dotýkáme se ale i zcela současného tématu konfliktu na Ukrajině, za kterou bojují tisíce žen.

05. 05. 2022

Helioseismolog Michal Švanda ze slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu nitra Slunce. V nové epizodě podcastu Věda na dosah se ho Jitka Kostelníková ptá, jak se ze Země sleduje a měří sluncetřesení, nakolik naši planetu ohrožují geomagnetické bouře a jestli se na ně lze nějak připravit.

28. 04. 2022

Eva Jamrichová a Lydie Dudová z Botanického ústavu AV ČR se věnují paleoekologii. Ve svém výzkumu kombinují přístupy botaniky, archeologie a ekologie. Jak jim v nahlížení do historického terénu krajiny pomáhá fosilní pyl? Kde ho hledají a jak je možné, že se zachová po tisíce let? A do jakých období vědkyně rády cestují? V epizodě podcastu Věda na dosah se ptá Jitka Kostelníková.

21. 04. 2022

Tropický biolog Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR vysvětluje, proč v tropech běží evoluce rychleji, jak se počítá hmyz a z jakých důvodů obvykle selhávají ochranářské projekty na Papui Nové Guineji. Dozvíte se, nakolik spolu souvisí biologická a kulturní diverzita i to, jak zní papuánský prales či některý z 850 místních jazyků.   

14. 04. 2022

Ivo Pezlar z Filosofického ústavu AV ČR umí najít filozofické otázky ve videohrách i v kresleném vtipu. V rozhovoru se dozvíte, jak se od elektronické hudby dostal k logice, co ho baví na teorii důkazů i to, jak lze jejich principy aplikovat do praxe. A je právě logika společným jazykem pro matematiky, informatiky, lingvisty a filozofy? 

07. 04. 2022

Pro pochopení fungování řeči a mateřského jazyka je zapotřebí zaměřit se na období před narozením člověka. Tím, proč a jak se učíme mateřštinu už v matčině lůně, se ve svém výzkumu zabývá psycholingvistka Kateřina Chládková z Psychologického ústavu AV ČR. Na podrobnosti se ptáme v aktuální epizodě podcastu Věda na dosah, který nově připravuje Jitka Kostelníková.

21. 12. 2021

Martin Franc z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR nám ve vánočním speciálu podcastu Věda na dosah přiblíží, jak se v průběhu času proměňovala štědrovečerní tabule. Řekneme si, proč většina z nás nejí na Vánoce hlemýždě a kdy se podával kapr s knedlíkem. Podíváme se i na to, jak sváteční stolování ovlivnily válečné konflikty nebo čím se v minulosti „znesvětil“ bramborový salát.

07. 12. 2021

Radovan Kukutsch z Ústavu geoniky AV ČR s námi fárá symbolickou poslední šichtu po stopách končícího havířského řemesla. Vysvětluje, jaká nebezpečí na horníky v podzemí číhala a jak jim pomáhali koně a kanárci. Ale také se dozvíme, co je v hornickém slangu rikša, pikovačka nebo klec. Podcast jsme natáčeli v bývalém dole a připravovaném hornickém muzeu v Horním městě na Bruntálsku.

30. 11. 2021

Muzikoložka Milada Jonášová z Ústavu dějin umění AV ČR u příležitosti 230 let od úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta přibližuje některé méně známé kapitoly z návštěv geniálního rakouského skladatele v Praze. Vysvětluje, co je pravdy na údajném Mozartově výroku „mí Pražané mi rozumějí“, proč u nás nakonec nezůstal anebo proč nemají někteří hudební vědci v láce oskarový film Amadeus. Podcast jsme natáčeli přímo na Bertramce, v místech, kde Mozart pobýval.