Zahlavi

Povolení k pobytu – víza

Informace pro výzkumné pracovníky a jejich rodinné příslušníky přijíždějící z válkou zasažené Ukrajiny i pro jejich české zaměstnavatele. 

Jste vědec a podal jste žádost o Dlouhodobý pobyt za účelem vědeckého výzkumu na zastupitelském úřadě na Ukrajině? Nebo jste rodinný příslušník vědce a čekáte na povolení žádosti o sloučení s rodinou? 

Pokud je Vaše žádost stále v řízení, můžete přijet do ČR a počkat na povolení Vaší žádosti na území ČR. Vždy s sebou mějte svůj pas. Rádi Vám pomůžeme se sjednáním schůzky na Ministerstvu vnitra, kontaktujte nás na euraxess@ssc.cas.cz. 

Jste zaměstnavatel a víte o mladých vědcích nebo vědkyních z Ukrajiny, kteří by mohli rozšířit Váš tým? Máte volné i nevědecké pozice? 

Ukrajinští uprchlíci se musí po svém příjezdu do ČR registrovat do 3 dnů na Cizinecké policii. V ČR mohou pobývat v rámci bezvízového styku až 90 dnů od příjezdu. Během této doby je potřeba požádat na Odboru azylové a migrační politiky MV ČR (OAMP) o speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu, které opravňuje výzkumné pracovníky začít pracovat na vědecké pozici. Nabídku aktuálních volných vědeckých pozic najdete na www.euraxess.cz nebo zde. Pomůžeme se sjednáním schůzky k podání žádosti o speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu, kontaktujte nás na euraxess@ssc.cas.cz.

Bohužel není možné podat žádost o dlouhodobý pobyt za účelem vědeckého výzkumu přímo na území ČR. 

Rodinní příslušníci jsou po získání speciálního víza, tzv. dočasné ochrany, zahrnuti do systému veřejného zdravotního pojištění a mohou hned začít hledat práci. Již nemusí žádat o pracovní povolení na Úřadu práce, mohou hned po udělení speciálního víza, tzv. dočasné ochrany, začít pracovat.

Máte rodinné příslušníky nebo přátele – vědce, kteří uprchli z Ukrajiny a potřebují získat speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu?

Obraťte se na naši emailovou adresu euraxess@ssc.cas.cz a my pomůžeme při sjednání termínu k podání žádosti o speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu, na Ministerstvu vnitra.


Všechny aktuální a oficiální informace k pobytovým záležitostem ukrajinských uprchlíků najdete také na stránkách Ministerstva vnitra (v ukrajinštině). 

Žádost o speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu je možné si stáhnout zde (ruční vyplnění) a zde (elektronické vyplnění).

  • Při podání žádosti o speciální vízum, tzv. dočasnou ochranu, je potřeba doložit:  

    • Formulář žádosti - vyplněný latinkou, ne azbukou  
    • Pas  
    • Fotografii ve formátu 45 x 35 mm 

Všeobecná zdravotní pojištovna (VZP) vytvořila formulář v ukrajinštině, který umožňuje vyřízení Náhradního průkazu pojištěnce on-line, tedy bez nutnosti osobní návštěvy na pobočce. Formulář je možné vyplnit na webu VZP. 

Заява на альтернативну картку застрахованої особи «ВЗП ЧР» для громадян України 

Заява призначена для громадян України, яким було надано візу з метою т.зв. толерованого перебування (strpění pobytu). Альтернативна картка дає право на отримання медичної допомоги в Чехії в повному обсязі загальнообов’язкового медичного страхування. Альтернативну картку надішлемо вам в електронному вигляді протягом 3 днів. Вона матиме такий самий термін дії, як і ваша віза.