Zahlavi

Tiskové zprávy

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
19. 10. 2021

Vzpomínkovým ceremoniálem za účasti vrcholných politiků, předních českých i zahraničních vědců a vedení Akademie věd ČR se vědecká obec rozloučí s někdejším prvním předsedou Akademie věd ČR profesorem Rudolfem Zahradníkem. Pietní akce se dnes odpoledne uskuteční ve dvoraně Knihovny AV ČR a poté na vyšehradském hřbitově.

15. 10. 2021

Z dlouhodobého sledování kvality povrchové vody je patrné, že ve vodě vzrůstá množství přírodních organických látek. Ačkoli to svědčí o zlepšování životního prostředí, je to špatná zpráva pro úpravny pitné vody. Vyčistit pitnou vodu od těchto látek totiž bude čím dál tím náročnější a dražší. Hydrobiologové z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR) ve spolupráci s norskými kolegy zahájili nový výzkumný projekt, který připraví předpovědi, jak se bude situace měnit v budoucích letech. Modelovými příklady budou tři lokality, z nichž se vyrábí většina pitné vody pro jižní Čechy – nádrž Římov na Českobudějovicku, nádrž Karhov na Jindřichohradecku a řeka Otava v Písku

14. 10. 2021

Letos je tomu právě 10 let, co Evropská komise a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky  schválily realizaci dvou unikátních laserových výzkumných projektů ELI Beamlines a HiLASE.

14. 10. 2021

To, jak se viry šířily a měnily v minulosti, má spojitost i s jejich aktuálními variantami. Nejnověji to dokazuje studie, která vystopovala vývoj viru hepatitidy B z pravěku až po současnost. Naznačuje, že všechny známé nynější varianty pocházejí z linie, která trápila už první Američany. Na výzkumu je ale také vidět, jak důležitá je mezioborová spolupráce – a že i archeologie může přispět ke studiu zákeřných nemocí.

12. 10. 2021

Detailní části květu a pylová zrnka kopretin ovládly hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická. Každoročně ji vyhlašuje Akademie věd České republiky, svými fotografiemi do ní přispívají vědci, kteří v ní pracují. Letos přibyly dvě nové kategorie, které na zúčastněné míří osobněji: Múzy ve vědě a Vědci a práce domácí. Dnes si vítězky a vítězové převzali ocenění na slavnostní vernisáži. Výstava fotografií je přístupná pro veřejnost od 13. října v sídle Akademie věd ČR.

12. 10. 2021

Postoje občanů České republiky, Slovenska a Německa k plošným opatřením proti pandemii covid-19 v březnu 2021 zjišťovali vědci Psychologického ústavu AV ČR, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Jacobsovy univerzity v německých Brémách. Odpovědi Čechů a Slováků se velice lišily od odpovědí Němců, zejména co se týče odborného základu zaváděných opatření a jejich ospravedlnění.

11. 10. 2021

Skupina vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR odletěla v neděli 10. října do Afriky na expedici v Ugandě. Jedinečnou příležitost pozorovat, jak zkoumají biodiverzitu malých savců, má nově i veřejnost. Akademie věd na svých sociálních sítích bude pravidelně zveřejňovat sérii příspěvků o tom, jak se na výpravu biologové chystali, jak se staví a funguje polní laboratoř, a přinese i střípky z každodenního života v náročném terénu. Vědci tak lidem odhalí, co všechno stojí za jejich bádáním, i případné problémy, se kterými se musí v neznámém prostředí vypořádat. Tým #expediceUganda čítá 8 členů a jsou v něm i zahraniční zoologové.

08. 10. 2021

Akademie věd ČR dnes ocení práci dvou historiků. Medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách převezme Eva Semotanová z Historického ústavu AV ČR, která se věnuje zejména historickým mapám, a Piotr Majewski z Varšavské univerzity, který se soustředí na moderní evropské dějiny.

08. 10. 2021

Vědět, k jakým produktům povede určitá chemická reakce, má zásadní význam pro návrh ekologicky přijatelného postupu v chemické syntéze. Vědci z Ústavu fyzikální chemie
J. Heyrovského AV ČR formulovali novou teorii umožňující rozvětvené chemické reakce předpovídat. Vyvinuli také metodu, jak syntézu prvků nasměrovat k co nejefektivnějšímu, i pro životní prostředí šetrnému výsledku. O práci českých vědců informoval odborný časopis Chemical Science
.

07. 10. 2021

Deset let, čtyři světové rekordy, jeden vizionář. Laserové centrum HiLASE slaví první dekádu. Úspěšně propojuje oblasti vývoje, výzkumu a hi-tech průmyslu a plní tak svou misi Superlasery pro reálný svět. Za přelomovými výsledky výzkumných aktivit a projektů stojí vědci, odborníci a profesionálové centra, tzv. HiLASIÁNI. Již od založení je v čele Centra HiLASE, které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, Tomáš Mocek. Pod jeho vedením se podařilo proměnit nápad z projektové žádosti na skutečně fungující laserové centrum, které dnes patří mezi celosvětové lídry v oboru laserových technologií.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy