Zahlavi

Tiskové zprávy

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
26. 11. 2021

Mezinárodní vědecký tým vedený Courtney Hodgesem z Baylor College of Medicine v USA a Václavem Veverkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR odhalil důležitý díl ve složité a z velké části neznámé skládačce procesů, které řídí zapínání a vypínání (tzv. expresi) genů v buňce. Jejich výsledky zveřejněné nyní v časopise Science odhalují dosud neznámý mechanismus, který koordinuje skládání různých komponent v buňce do složitějších celků, které genovou expresi ve výsledku kontrolují. Tento mechanismus je klíčový nejen pro základní buněčné funkce, ale může také hrát roli v rozvoji rakoviny, neurodegenerativních nemocí nebo při nákaze virem HIV.

25. 11. 2021

Vojtěch Svak je součástí vědeckého týmu Levitační fotoniky, oddělení Mikrofotoniky, Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. V předvečer  oslav státního svátku 17. listopadu převzal na zámku v Lužanech u Přeštic Cenu Josefa Hlávky pro mladé talentované pracovníky Akademie věd České republiky.

25. 11. 2021

Bakterie Bordetella pertussis způsobují v lidském hostiteli vysoce nakažlivý černý kašel. Během evoluce se postupně adaptují na svého hostitele a s nástupem očkování i na účinek vakcín. V rámci své specializace se zbavily stovek genů, které pro infekci a kolonizaci lidské populace nepotřebovaly. Takové ztráty jsou zpravidla nenávratné. To ale minimálně pro jeden důležitý gen bakterie Bordetella pertussis neplatí, zjistili vědci Mikrobiologického ústavu AV ČR.

24. 11. 2021

Jak lidé ve starověku získávali, kombinovali a uchovávali rostlinné esence? A jaké vůně z nich vyráběli? Sean Coughlin z Filosofického ústavu AV ČR chce experimentálně rekonstruovat postup přípravy několika starověkých řecko-egyptských parfémů. Na projektu s názvem Alchymie vůní spolupracuje s týmem historiků, egyptologů, filologů a organických chemiků. V příštích pěti letech chtějí každoročně jednu z těchto starověkých vůní oživit.

22. 11. 2021

Evropská kosmická sonda Solar Orbiter má před sebou nejriskantnější část mise. V sobotu 27. listopadu se přiblíží k Zemi a během průletu se bude muset nejspíš vyhnout vesmírnému odpadu, který Zemi obklopuje. Po samotném průletu odstartuje její hlavní vědecká mise zaměřená na výzkum Slunce a jeho vlivu na kosmické počasí. K Zemi se sonda už nikdy nevrátí.

22. 11. 2021

Laserový systém BIVOJ je ve své výkonnostní třídě rekordmanem. V tomto roce se jedná již o jeho druhý světový rekord. Při konverzi do druhé harmonické frekvence se na něm podařilo vygenerovat pulzy o vlnové délce 515 nm s energií vyšší než 68 J při opakovací frekvenci 10 Hz, což v tuto chvíli znamená světově nejvyšší střední výkon v oblasti vysokoenergetických laserů (> 1 J) s vysokým středním výkonem.

19. 11. 2021

V letošním žebříčku nejcitovanějších vědců světa Clarivate Analytics tvoří téměř třetinu ze všech českých zástupců současní či bývalí pracovníci Botanického ústavu AV ČR. Opětovné zařazení Petra Pyška a Jana Pergla na tento prestižní seznam dokazuje, že ekologie invazí patří mezi nejúspěšnější vědecké obory v ČR s velkým mezinárodním dosahem.

19. 11. 2021

Dne 12. října 2021 obdržel Jan Mrlina na mezinárodní Astronomické a geofyzikální konferenci v Káhiře medaili za celoživotní přínos k rozvoji gravimetrie v Egyptě. Od 90. let spolupracoval s egyptskými vědci například na lokalizaci podzemních dutin v prostoru tzv. Města mrtvých, na gravimetrickém měření v geodynamické síti Kalabsha na západní straně Asuánského jezera či gravimetrickém průzkumu v Luxoru v Údolí králů a v Údolí královen. Cenu mu předali Gad El-Qady, ředitel Národního výzkumného ústavu pro astronomii a geofyziku v Helwanu a Elsayed A. Issawy, ředitel Seismologického výzkumného střediska v Asuánu.

15. 11. 2021

Osud rtuti ve vodním systému severočeské řeky Bíliny, která protéká územím rozsáhlé povrchové těžby uhlí, zkoumal detailně vědec z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky Dominik Vöröš. Dospěl k závěru, že rtuť, která je sledována především kvůli rizikovosti pro živé organismy, se v řece vyskytuje ve zvýšeném množství. Zachycuje se však převážně v říčních usazeninách a za běžných podmínek se do vody neuvolňuje.

15. 11. 2021

Cesta ke Slunci, léčba rakoviny, zkoumání klimatu ve městech nebo vlivu husitství v mezinárodním měřítku. Výsledky výzkumů, za které letos převezmou vědci Ceny Akademie věd ČR, pokrývají širokou škálu oborů. Spojuje je orientace na společenské priority.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy