Zahlavi

Další formy pomoci

Kabinet studia jazyků Ústavu pro jazyk český AV ČR organizuje rychlokurz češtiny pro nově příchozí z Ukrajiny

Kurz je zdarma a první lekce se uskuteční v pátek 1. dubna 2022. Celý kurz je rozvržený do čtyř bloků po 180 minutách, tedy celkem 16 výukových hodin. Obsah kurzu, výukové materiály a plány lekcí pro lektory tvoří metodička KSJ Kamila Linková ve spolupráci s metodičkami a lektorkami češtiny pro cizince Markétou Slezákovou a Petrou Honzákovou. Zájem o kurz již nyní výrazně převyšuje kapacity dobrovolníků na výuku, ale výukové materiály budou rozpracovány tak, aby případně mohly posloužit dalším institucím, které by kurz mohly vyučovat.

Přihlásit se k rychlokurzu můžete přes tento formulář. Více informací najdete v letáku akce.

Jako doplněk ke kurzu nabízíme procházku po Letné pro ukrajinské rodiče s dětmi. Procházka se uskuteční v neděli 10. dubna v 15:00. Sraz bude na zastávce Chotkovy sady (tramvaj číslo 2, 12, 18, 20). Procházku organizuje Hana Prokšová.

Přihlásit na procházku se můžete pomocí tohoto formuláře. Více informací v letáčku akce.

rychlokurz česky


Vstup do Průhonického parku pro ukrajinské občany zdarma

Botanický ústav AV ČR umožňuje všem občanům Ukrajiny, kteří se prokáží ukrajinskými doklady či vízy udělenými našimi úřady, vstup do Průhonického parku zdarma.

Průhonický park


Workshop pro ukrajinské děti

Ústav experimentální botaniky AV ČR do svých jarních workshopů pro děti zařadí i program pro ukrajinské děti. Vyzkouší si tak práci rostlinných biologů. Čas, termín i místo konání záleží na domluvě. Zajištěn je také tlumočník.

На тлі непростого сьогодення ми вирішили додати до весняних дитячих воркшопів спеціальну програму для маленьких українців. Діти познайомляться з працею та життям рослинних біологів, а також легко та цікаво проведуть час. Дату виберемо під зручність учасників (зазвичай це субота). Акція буде проводитись разом з україномовними науковцями та перекладачами. Якщо буде цікаво – будеме раді проводити регулятні заняття для українських дітей. Передайте, будь ласка, цю інформацію знайомим та друзям. Чекаємо на зустріч!


Dětské odpoledne

EURAXESS Czech Republic pořádá „Dětské odpoledne“ pro rozrůstající se komunitu rodin ukrajinských vědeckých pracovníků. Dětské odpoledne se bude konat ve Vile Lanna ve středu dne 16. března 2022 od 14:00–17:00 hod. Pro děti máme připravený program s klaunem, mini disco a mnoho dalších aktivit. Rodiče si můžou povídat s ostatními a sdílet své zkušenosti, vzájemně se podpořit nebo jen odpočívat a bavit se s dětmi. Pro všechny je připraveno občerstvení. Z kapacitních důvodů je nutná registrace.

EURAXESS CZ Dětské odpoledne


Různé formy asistenčních aktivit ukrajinským studentům, akademikům a vědcům, kteří se nacházejí v obtížné situaci a potřebují podporu, nabízejí i české univerzity a další instituce. Více informací na https://www.studyin.cz/ukraine/.