Zahlavi

Další formy pomoci

CZEXPATS in Science

Sdružení českých vědců působících v zahraničí – Czexpats in Science – se snaží podporovat vědkyně a vědce prchající z Ukrajiny do ČR již od začátku války. V tomto směru se věnují několika aktivitám. Jednou z nich je individuální pomoc ukrajinským vědcům s hledáním adekvátních pracovních pozic.

Další formou pomoci je projekt "Buddy program". Jeho cílem je propojit ukrajinské vědce a vědkyně s českými dobrovolníky, kteří jim pomohou s profesním i osobním síťováním či s každodenními úkony. Do programu je možné se registrovat zde: http://czexpats.org/en/ukraine/buddy-program/

Dalšími aktivitami CZEXPATS in Science jsou networkingové akce, které se uskuteční ve dnech 21. června 2022 (Brno) a 23. června 2022 (Praha).
Na tyto akce je třeba provést registraci a jsou pořádány pro ukrajinské vědecké pracovníky v ČR. Na těchto setkáních jsou též vítáni i čeští vědečtí pracovníci.

Networking v Brně proběhne dne 21. června 2022 na adrese CEITEC, Atrium, Kamenice 5, Brno-Bohunice.

Networking v Praze proběhne dne 23. června 2022 na adrese Bakala Foundation Student Hub, 4th floor, Tržiště 13, Praha 1.


Study in the Czech Republic

Různé formy asistenčních aktivit ukrajinským studentům, akademikům a vědcům, kteří se nacházejí v obtížné situaci a potřebují podporu, nabízejí i české univerzity a další instituce. Více informací na https://www.studyin.cz/ukraine/.


Vstup do Průhonického parku pro ukrajinské občany zdarma

Botanický ústav AV ČR umožňuje všem občanům Ukrajiny, kteří se prokáží ukrajinskými doklady či vízy udělenými našimi úřady, vstup do Průhonického parku zdarma.

Průhonický park


Archeologický ústav AV ČR vyhlásil materiální sbírku na pomoc Ukrajině

Archeologický ústav AV ČR podporuje výdejní místo pro maminky s dětmi a válečnými uprchlíky s názvem Dobrodějna v obchodním centru Bořislavka na Praze 6. Dobrodějna vydává oblečení, potraviny, drogerii, hračky a jiné předměty pomoci. Zároveň distribuuje potřebné věci napříč Českem a je navázána na místní organizace na Ukrajině. Činnost Dobrodějny spravuje Nadační fond Veroniky Kašákové.

Do sbírky se mohou zapojit také další ústavy AV ČR, které mohou do Archeologického ústavu AV ČR Praha posílat potraviny, drogerii a další předměty prostřednictvím služeb, jako je Košík/Rohlík, DM drogerie, Rossman a další. Pokud máte zájem pomoci, pište na: mkleinova@arup.cas.cz nebo volejte na číslo 604 870 741. Dobrovolníci z Archeologického ústavu jednou týdně poslanou pomoc sváží na pobočku Dobrodějny.

Vítaná je také přímá pomoc. Vybrané předměty pomoci můžete sami doručit do Dobrodějny. Vchod je z ulice Kladenská 27, Praha 6 - naproti cukrárně Mučenka.
Pobočka má otevřeno: pondělí - čtvrtek od 17:00 do 20:00 hodin, v pátek od 15:00 do 20:00 hodin.

Archeologický ústav AV ČR