Zahlavi

Videotvorba

Studio OAT

Naším úkolem je popularizovat vědu a vědeckou činnost AV ČR. Ve studiu pracují absolventi filmových škol se zkušenostmi s televizní i filmovou produkcí. Výsledky jejich práce byly oceněny na televizních festivalech v ČR i v zahraničí. Náš tým je podle potřeby doplněn spolupracujícími skladateli, animátory, herci a moderátory, tak aby byl zajištěn profesionální výsledek. Naše dokumentární filmy získávají ocenění a jsou příležitostně uváděny Českou televizí.

Naše videa naleznete na YouTube a na Facebooku.

Štáb studia OAT

Štáb studia OAT

Moderátor, americký astronaut a mikrofonista

Moderátor, americký astronaut a mikrofonista

Moderátor a kameramanka

Moderátor a kameramanka

Kameraman a vědec po kolena ve vodě

Kameraman a vědec po kolena ve vodě

Naše pořady

Zvěd (2019–dosud)

Záhady, problémy, budoucnost, objevy. To vše zajímá Zvěda, který se ptá i za vás. Zvěd je YouTube kanál Akademie věd, který se snaží přijít na kloub záhadám a problémům, které řeší vědci. Youtuber Vojtěch Klinger na vědcích napříč obory vyzvídá, na čem pracují a jaké jsou výsledky jejich výzkumů.

Česká věda (2012–2019)

V letech 2012–2019 byl vyráběn měsíčník Česká věda, který je k dispozici na našem FB a YT. Diváci jej také mohli sledovat na TV Praha, TV NOE, TV Kinosvět či Regionální televizi. V pořadu byly uváděny aktuality a reportáže z ústavů AV ČR, vizitky vědců, informace o chystaných akcích týkajících se vědy, výročích a mnoho dalšího.

Pohyby (2015)

Film Martiny Spurné a Studia OAT Pohyby pojednává o zásadním výzkumu českých geologů z AV ČR v prostředí Špicberských ostrovů. Film vzbudil velký zájem a byl oceněn na AFO 2016 Cenou poroty. Film s mimořádnými záběry vzdálené krajiny doprovází citlivá hudba Michala Rataje. Film odvysílala Česká televize a je ke zhlédnutí v jejím archivu iVysílání.

Více na webu filmu www.pohyby-film.cz.

Magion (2019)

Dokumentární film prezentuje náročnou cestu vědců Akademie věd k měření a pochopení vesmírných vlivů na planetu Zemi. Přibližuje příběh prvního československého satelitu a jeho strůjců, kreativitu a vědecký zápal vedoucí k mezinárodním úspěchům.

Česká televize tento dokument uvedla ve speciálním vydání pořadu Hyde Park Civilizace vysílaném k výročí zahájení provozu této družice a je k dispozici v iVysílání.

Dokument získal ocenění na Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů AFO 2019, kde vyhrál v kategorii český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film.

Tiché hrozby (2017)

Tiché hrozby jsou pětidílný cyklus populárně-vědeckých dokumentů, pod který je podepsána scenáristka a režisérka Martina Spurná, výkonný producent Václav Špaček a garant celého cyklu Josef Stemberk. Cílem projektu je představit současný výzkum největších přírodních hrozeb vyskytujících se v ČR, a to přístupnou a srozumitelnou formou. Díly provází vědci – odborníci na dané téma, kteří působí v AV ČR i mimo ni. Diváci se seznámí nejenom s prací vědců, ale i s nejnovějšími poznatky v takových oblastech jako je například výzkum kosmického počasí, klimatu nebo sucha, seznámí se i s aktuální problematikou výzkumu sesuvů či zemětřesení. Premiéra prvních tří dílů se uskutečnila na festivalu AFO 2017.

Více na webu projektu www.tichehrozby.cz.

Další videa naleznete na našem YouTube kanálu.

Kontakt Studio OAT

spacekVáclav Špaček
vedoucí Odboru audiovizuálních technologií

Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Divize vnějších vztahů – Odbor audiovizuálních technologií

Národní 1009/3, 110 00 Praha 1

e-mail: spacek@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 581
mobil: +420 774 295 460