Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

2. 6. 2020
V nové edici nazvané ars // philosophia / aesthetica / theoria budou publikovány překlady důležitých klasických i současných teoretických textů k dějinám umění. Úvodní knihou jsou Základní pojmy dějin umění Heinricha Wölfflina.
2. 6. 2020
O víkendu začala oficiálně letošní koupací sezóna, která potrvá do 1. září. Během koupání v přírodě ohrožují zdraví lidí sinice, řasy nebo paraziti přenášení ptactvem. Jak se chránit vysvětluje Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR.
1. 6. 2020
V Galerii Věda a umění v budově Akademie věd na Národní třídě se dnes otevírá výstava nazvaná TGM na síti. Přibližuje vědce, novináře, politika a především angažovaného intelektuála Tomáše G. Masaryka v různých formách komunikace.
1. 6. 2020
Digitální výzkumná infrastruktura Archeologický informační systém České republiky umožňuje na adrese www.aiscr.cz poznávat archeologické dědictví i z pohodlí domova. Do provozu ji uvádějí Archeologické ústavy AV ČR v Praze a Brně.
29. 5. 2020
Na novém typu oxygenerátoru pracovali vědci Ústavu makromolekulární chemie AV ČR společně s firmou MemBrain. Od komerčně nabízených typů se liší použitou separační technologíí – polymerní membránou, která je schopna obohatit přiváděný vzduch na 45 % kyslíku. ...
27. 5. 2020
Na světě již existuje látka, z níž by se mohla vyrábět vakcína proti lymské borelióze. Vědci otestovali nadějnou látku, jejíž úspěšnost proti boreliím vykazuje stoprocentní účinnost. Výsledky byly publikovány v odborném časopisu NPJ Vaccines.