Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

2. 3. 2021
Jaderná fúze představuje slibný zdroj energie, ale pro její využití je nutné udržet plazma o teplotě sto milionů stupňů Celsia od stěn reaktoru. Čeští vědci přispěli k vývoji komplexního systému MANTIS, který funguje jako super termostat a energii plazmatu cíleně reguluje.
1. 3. 2021
Výsledky výzkumů přehledně na jednom místě a také pomoc s jejich přenosem do praxe. To nabízí nový Portál transferu AV ČR. Celoakademický web poskytne servis pro potenciální partnery i pro jednotlivá pracoviště Akademie věd ČR, chce obě sféry více propojit.
26. 2. 2021
Vědci z Biotechnologického ústav AV ČR se zúčastní projektu MOSBRI z programu Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA. MOSBR je konsorcium 13 akademických center excelence a 2 průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí.
23. 2. 2021
Studie mezinárodního týmu vědců z 27 institucí z celého světa, do které se zapojil i Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, prokázala, že v chladných klimatických pásmech závisí dýchání ekosystémů na teplotě podstatně víc než v pásmech teplých.
22. 2. 2021
Nejčastější retroviry u domácí drůbeže využívají pro vniknutí do buněk receptory pro vitamin B12. Souvislost virového vstupu s vitaminovým transportem odhalili vědci Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Konkrétně jsou to ptačí leukózní viry (ALV), které mohou u kuřat způsobit například rakovinu.
18. 2. 2021
Mladí lidé bojují s nedostupností vlastního bydlení. Nejvíce viní investiční nákupy bytů zvedající ceny nemovitostí i nájmů. Závěry dotazníkového šetření k projektu Dráhy bydlení mileniálů představují vědci ze Sociálního ústavu AV ČR. Zaměřili se na Prahu, Brno, Olomouc a Pardubice.