Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

17. 4. 2019
Vědci z Fyziologického ústavu AV ČR, Kalifornské univerzity v San Francisku a Michiganské státní univerzity zjistili, že při současném podání roztoku soli a malého množství dusičnanu sodného nebo šťávy z červené řepy nedochází u potkanů ke zvyšování krevního tlaku.
16. 4. 2019
Subaru… Nu, nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský teleskop na Havajských ostrovech se zrcadlem o průměru 8,3 metru získal stejné jméno. ...
16. 4. 2019
Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová na sněmu informovala o navýšení rozpočtu o zhruba půl miliardy korun v příštím roce. Sněmu se zúčastnil i nastupující ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Sněm si připomněl také 100 let Archeologického ústavu v Brně.
10. 4. 2019
Zástupci sdružení Platforma pro krajinu v nové studii dokládají, že vhodná certifikace může připravit české lesy na změny klimatu. Platforma sdružuje evropské akademické organizace, v tuzemsku ji administruje Botanický ústav AV ČR.
9. 4. 2019
Nová publikace odborníků Akademie věd České republiky upozorňuje na nebezpečí a rizika, která představují sesuvy při budování sídel a infrastruktury. Jejím cílem je přispět k tomu, aby úřady, projektanti a stavitelé sesuvy nepodceňovali, ale aby je řádně zohlednili při plánování využití území.
9. 4. 2019
V jedenáctém ročníku Cen Nakladatelství Academia, které veřejnosti představují výběr kvalitní odborné a populárně-naučné literatury, byly vyhlášeny vítězné tituly. Porota zvolila také vítěze Studentské soutěže Nakladatelství Academia za rok 2018.

Česká věda - magazín Akademie věd ČR