Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

24. 9. 2020
Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s Fakultou sociálních věd UK prováděl dotazování na českých vysokých školách v období konce dubna a května, kdy bylo zásadním způsobem omezeno jejich fungování.
23. 9. 2020
Diplomy doktora věd, což je v současnosti nejvyšší vědecká kvalifikace v České republice, předala dnes předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová devíti výjimečným vědeckým osobnostem. Osm z nich působí na pracovištích Akademie věd, jeden na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
18. 9. 2020
Senioři se zájmem o dějiny 20. století se budou moci vzdělávat také prostřednictvím nového webového portálu. Kromě audiovizuálního obsahu jim nabídne i možnost sociálního kontaktu. Web připraví vědci Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
16. 9. 2020
Vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně nalezli nový způsob, jak laserovými paprsky během několika minut analyzovat schopnost bakteriofágů potlačit infekci, která odolává antibiotikům. Výsledky přinášejí v rozmezí několika hodin až dní.
15. 9. 2020
Laureáty ceny, která připomíná zakladatele československé hmotnostní spektrometrie, se stali Patrik Španěl, David Smith a Anatolii Spesyvyi. Vědci působí na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, kde celý život pracoval i Vladimír Hanuš.
14. 9. 2020
Ústav biologie obratlovců AV ČR, Národní zoologická zahrada Bojnice a Hnutí DUHA Olomouc zahájily projekt, který bude monitorovat kočku divokou na česko-slovenském pomezí. Cílem je zjistit přítomnost tohoto zvláště chráněného a ohroženého druhu v různých typech biotopů.