Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

26. 1. 2021
Protilátku, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2 a všemi jeho testovanými variantami, vyvinuli švýcarští vědci. V Biologickém centru AV ČR a Českém centru pro fenogenomiku v BIOCEV ověřovali účinnost protilátky v preklinické studii.
21. 1. 2021
Časopis Science publikoval objev, na němž se podílel Michal Karady ze společné laboratoře Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci. Týká se plynného rostlinného hormonu etylénu, s jehož pomocí rostliny poznají nadměrné zhutnění půdy.
20. 1. 2021
Petra Suková z oddělení galaxií a planetárních systémů Astronomického ústavu AV ČR obdržela ocenění za soubor prací Chaos a nelineární režim v dynamice v okolí černých děr. Laureátská přednáška (v angličtině) se uskuteční distančně.
20. 1. 2021
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, předsedkyně AV Eva Zažímalová a ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza dnes podepsali memorandum, které ustanovuje právnickou osobu ELI ERIC (Extreme Light Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium).
19. 1. 2021
Pivoňky vyšlechtěné v Průhonické botanické zahradě Botanického ústavu AV ČR bylo registrováno American Peony Society. Je to výsledek čtyřicetileté šlechtitelské práce, díky níž lze obdivovat květy pojmenované například po manželkách Karla IV. nebo Chlupáček.
18. 1. 2021
Výzkumný tým Mariany Manuely Amaro z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR společně s vědci z Vídně a Leidenu získal prestižní grant z programu Horizon 2020 ve výši bezmála 4 milionů eur. Peníze umožní vývoj nové hybridní zobrazovací techniky.