Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

26. 2. 2021
Vědci z Biotechnologického ústav AV ČR se zúčastní projektu MOSBRI z programu Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA. MOSBR je konsorcium 13 akademických center excelence a 2 průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí.
23. 2. 2021
Studie mezinárodního týmu vědců z 27 institucí z celého světa, do které se zapojil i Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, prokázala, že v chladných klimatických pásmech závisí dýchání ekosystémů na teplotě podstatně víc než v pásmech teplých.
22. 2. 2021
Nejčastější retroviry u domácí drůbeže využívají pro vniknutí do buněk receptory pro vitamin B12. Souvislost virového vstupu s vitaminovým transportem odhalili vědci Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Konkrétně jsou to ptačí leukózní viry (ALV), které mohou u kuřat způsobit například rakovinu.
18. 2. 2021
Mladí lidé bojují s nedostupností vlastního bydlení. Nejvíce viní investiční nákupy bytů zvedající ceny nemovitostí i nájmů. Závěry dotazníkového šetření k projektu Dráhy bydlení mileniálů představují vědci ze Sociálního ústavu AV ČR. Zaměřili se na Prahu, Brno, Olomouc a Pardubice.
18. 2. 2021
Vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získali po evropském patentu i ten americký. Díky tomu mohou uplatnit patentovaný způsob ochrany povrchu palivových článků před korozí na trhu s největší počtem jaderných reaktorů na světě.
17. 2. 2021
Schopnost dřevin přizpůsobit se různým světelným podmínkám jim může pomoci regenerovat v případě zvýšené frekvence disturbancí, říká studie, na které pracovali vědci Botanického ústavu AV ČR s mezinárodním týmem kolegů. Výsledky publikovali v časopise Global Ecology and Biogeography.