Zahlavi

Pro média

Tiskové zprávy

29. 7. 2020
Vědcům Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se podařilo objasnit, jak virus COVID-19 dokáže maskovat svoji RNA před buněčnou imunitou. Výsledky výzkumu, který přispěje k vývoji nových léků, publikoval ve svém aktuálním vydání časopis Nature Communications.
24. 7. 2020
Rozsáhlý kancelářský dům v Hybernské ulici 1000/8 v centru Prahy je v majetku pracovišť Akademie věd ČR. Po celkové rekonstrukci, která by měla začít v roce 2022 a skončit o tři roky později, se budova otevře vědcům i veřejnosti.
23. 7. 2020
Jak se měnila četnost a intenzita povodní za posledních pět set let v Evropě, zkoumal mezinárodní tým vědců, jehož členy byli také odborníci z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR a Českého hydrometeorologického ústavu. Výsledky publikoval časopis Nature.
16. 7. 2020
Dva měsíce nepřetržitě testovali chemici z Ústavu chemických procesů AV ČR účinnost materiálů na zachycení koronaviru. Jako výraz vděku dnes vědcům předal náměstek primátora Petr Hlubuček nové součásti do testeru v hodnotě 120 000 EUR.
15. 7. 2020
Výzkumníci z vysokých škol, Akademie věd ČR a dalších pracovišť se zásadně podíleli na zvládnutí pandemie koronaviru v ČR. Na konferenci Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2 / Covid 19 se na tom shodli ministři školství, zdravotnictví a průmyslu, obchodu a dopravy spolu s představiteli ...
14. 7. 2020
Evoluce nových druhů je úzce spjata s jejich ekologií a chováním. Klíčový je přitom výběr biotopu – tedy oblasti vhodné pro život. Ve svých výzkumech na to v časopise Philosophical Transactions of the Royal Society upozornili vědci Ústavu biologie obratlovců AV ČR.