Zahlavi

Krátká zpráva k činnosti programu Formy a funkce komunikace: Věda na doma Koordinátorka: Alice Koubová

04. 05. 2020

Řešitelé aktivit programu Strategie AV21 Formy a funkce komunikace se systematicky zapojili do projektu Věda na doma, který Akademie věd iniciovala v době koronavirové krize.

Cílem projektu je formou krátkých videí natočených v domácím prostředí seznámit juniorskou i dospělou veřejnost s různými vědeckými problémy a výzkumnými oblastmi. Netradiční formát, stejně jako důležitá veřejně podpůrná funkce této aktivity představují ideální pole pro činnost programu Formy a funkce komunikace. Témata, která jsme zatím představili, se týkala fenoménu masky (a roušky) (Vít Pokorný), divadla ve vztahu k pandemii (Alena Sarkissian), času v době koronaviru (Filip Vostal), společenské performance (Alice Koubová) a etiky ve veřejných institucích (Juraj Hvorecký, Alice Koubová, Petr Urban).

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce