Zahlavi

V soutěži Transfera Technology Day mohou uspět tři ústavy Akademie věd ČR

23. 09. 2021

Propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a pomoci vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. To je cílem akce Transfera Technology Day, jejíž druhý ročník se bude vyhlašovat 21. října 2021. Loni Akademie věd ČR, respektive Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, obsadila pomyslnou třetí příčku. Letos má mezi finalisty hned tři želízka v ohni.

Konkurence je letos velká a hodnotitelé budou mít z čeho vybírat. Čtrnáct institucí, ať už vysokých škol, nebo vědeckých ústavů, do soutěže přihlásilo čtyřiatřicet projektů, tedy více než trojnásobek oproti loňskému ročníku.

Které projekty mají šanci uspět pod hlavičkou Akademie věd ČR? Loni „bronzový“ Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR letos do soutěže přihlásil své mikroemulze a gely pro čištění povrchů historických materiálů. Maximálně šetrnou a zároveň účinnou čisticí metodu lze využít nejen při odstraňování vrstev, povlaků či reziduí, ale i jako nový způsob ochrany povrchu stavebních materiálů.

O medailové pozice se utká také pulzující vysokorychlostní vodní paprsek vyvinutý Ústavem geoniky AV ČR. Paprsek umožňuje několikanásobné snížení pracovního tlaku vody při zachování desintegračních schopností srovnatelných s běžně užívanými kontinuálními vodními paprsky, a to za nižších pořizovacích a provozních nákladů.

Do třetice se mezi finalisty dostal Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR s technologií potahování tenkých drátů biodegradabilními polymery – ta umožní průmyslovou výrobu a zaručí stabilitu technických parametrů, jako jsou řízená rychlost nanášení polymeru, oddálení biodegradace drátu a požadovaná homogenní tloušťka vrstvy. Uplatnění nalezne například v implantační a veterinární chirurgii, tkáňovém inženýrství i dalších odvětvích.

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR do soutěže přihlásil i svůj další projekt – seismický maják – ten se však, podobně jako přenosný miniaturizovaný kapalinový chromatograf z dílny Ústavu analytické chemie AV ČR, do užšího výběru nedostal.

O tom, kdo se umístil mezi finalisty, rozhodli investiční hodnotitelé projektů. Letos jsou mezi nimi například zástupci společností i&i Prague, Busyman, Lighthouse Ventures nebo nadace Neuron. Finalisté budou moci stejně jako v minulém roce absolvovat mentoring, který jim pomůže projekt efektivně prezentovat před investory. Teď už nezbývá nic jiného než držet palce 21. října při vyhlašování výsledků soutěže.

Připravili: Jana Bečvářová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Jiří Kavan, Centrum transferu technologií AV ČR
Foto:
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR