Zahlavi

Ucelená databáze firmám na jednom místě nabídne technologie AV ČR

05. 05. 2021

Nejen vyzkoumat, učinit objev a rozšiřovat hranice vědění, ale také všechny tyto poznatky smysluplně přetavit v praktické využití. To je cílem Centra transferu technologií AV ČR (CeTTAV). V rámci pravidelných setkání TT Actual zástupci jednotlivých ústavů významné české vědecké instituce hledají nové formy, jak vědu dostat i mimo akademické laboratoře. Jednou z cest je nedávno vzniklá databáze technologií a přístrojů na novém Portálu transferu AV ČR.

Zatím poslední diskuzní platforma TT Actual se v polovině března zaměřila na efektivní využití volných kapacit přístrojů a laboratoří v rámci Akademie věd ČR. Myšlenku inicioval místopředseda Akademické rady Jan Řídký s tím, že z bohatého přístrojového vybavení pracovišť Akademie věd ČR by mohly těžit nejen další ústavy v rámci, ale i externí subjekty.

Stávající situace na ústavech je v této oblasti různorodá. Rozdílné jsou i správa a řízení využití přístrojových kapacit nebo podmínky a způsob poskytování služby. Někde se půjčuje jen partnerským institucím či spřáteleným pracovištím, ve větších ústavech fungují servisní oddělení, která nabízejí většinou komplexní službu. Například Fyzikální ústav AV ČR provozuje na svých webových stránkách vlastní databázi experimentálního zařízení.

Snahou CeTTAV do budoucna je tedy vytvořit na Portálu transferu AV ČR ucelenou a přehlednou databázi pro všechna pracoviště, která nějakou technologii mohou nabídnout. Jak na online setkání TT Actual zaznělo, v centrální databázi by se měly nabízet pouze přístroje a laboratoře, které lze vnímat jako výsledek výzkumné práce či jsou jeho součástí, dále přístroje, které jsou unikátní, nové, na trhu nedostupné nebo jejich použití je spojeno s novou metodou měření, interpretace dat a podobně. Tedy takové přístroje, jejichž zpřístupnění lze zahrnout do aktivit transferu znalostí a technologií.

Přehledný katalog
Co se technické stránky týká, portál je připraven se úlohy ujmout. V databázi lze vyhledávat podle různých kritérií – jak podle jednotlivých pracovišť nebo vědního oboru, tak i podle charakteru služby či přístroje. Každá technologie či služba je podrobně popsaná v samostatném produktovém listu, nechybějí informace o možnostech komerčního využití, jména odborných garantů ani kontaktní formulář, kam lze odpovědné osobě z daného pracoviště přímo poslat dotaz nebo již konkrétní poptávku.

„Rozjet databázi přístrojů a laboratoří považuji za záslužnou myšlenku, je to obrovský úkol a nebude to hotové za týden, ale oceňuji snahu CeTTAV se k věci postavit čelem,“ říká Jiří Trnka z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, který v databázi nabízí technologii pro šetrné čištění povrchů historických materiálů, například středověkých olejomaleb.

Jak se odborníci především z pracovišť první a druhé vědní oblasti shodují, podnět k prezentaci přístrojů a laboratoří musí být vedením Akademie věd ČR vyslán přes ředitele ústavů s vědomím, že správa portfolia nabízených služeb bude vyžadovat nemalé lidské úsilí.

Dosud se do aktivity portálu zapojilo patnáct ústavů Akademie věd ČR a katalog zatím čítá tři desítky produktových listů.

Příští TT Actual se bude konat 18. května 2021 a jeho tématem budou bariéry transferu a jak je úspěšně překonat.

Připravili: Jana Bečvářová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Jiří Kavan, Centrum transferu technologií AV ČR 
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR