Zahlavi

Odstartovala nová řada populárního vědeckého seriálu NEZkreslená věda

21. 01. 2022

Jak funguje lidské srdce a lékaři diagnostikují nemoci? Co se dělo v přelomovém roce 1989? Co naopak může přinést budoucnosti? Proč by nás měl zajímat vodíkový pohon? A co se skrývá za teorií pravděpodobnosti? NEZkreslená věda, oblíbená série naučného seriálu Akademie věd ČR, odstartovala již sedmou řadu.

Nové díly, které budou mít premiéru každý měsíc od ledna do července, zábavnou formou představí nejrůznější vědecká témata. Od historie, ekonomie po fyziku i techniku. Sedmá řada vychází z výzkumných programů Strategie AV 21 a vznikla ve spolupráci se společností MAUR film.

Opět nebudou chybět nezaměnitelné hlasy herecké manželské dvojice – Barbory Hrzánové a Radka Holuba, které NEZkreslenou vědou provází. Výtvarného zpracování a režie se ujala výtvarnice Markéta Smolíková Kubátová, autorkou scénáře je Lucia Krajánková.

2022-01-20_Nezkreslena věda2
Barbora Hrzánová a Radek Holub při natáčení NEZkreslené vědy

První 10dílná série NEZkreslené vědy vznikla v roce 2014. Díky pozitivním ohlasům od pedagogů, studentů i široké veřejnosti vznikaly další série. Na nové díly té nejnovější se v premiéře mohou diváci těšit vždy každé druhé pondělí v měsíci na YouTube Otevřené vědy, kde najdou také starší díly z předešlých šesti sérií. Nechybí titulky pro neslyšící a anglicky mluvící diváky.

Sedmá řada odstartovala aktuálním tématem Viry a epidemie. Jeho garantem je profesor Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR, který se svým týmem z Laboratoře arbovirologie například úspěšně otestoval látku účinkující proti viru Zika nebo proti viru klíšťové encefalitidy.

 

Text: Marta Dlouhá, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: MAUR film, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative CommonsText je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

 

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce