Zahlavi

Digitální detox, toxoplazma, Alzheimer: v pondělí začíná festival Týden mozku

11. 03. 2024

Již tradiční festival přednášek, workshopů a výstav Týden mozku nabízí od pondělí 11. do neděle 17. března 2024 zajímavosti o nejsložitějším orgánu našeho těla. Těšit se můžete na celkem 63 akcí v Praze, Brně, Hradci Králové, Jihlavě, Karviné, Olomouci, Ostravě a Plzni. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je třeba se předem registrovat. Z bohatého programu můžete vybírat na webových stránkách festivalu.

Sto miliard neuronů, 75 % vody, přibližně 1,5 kilogramu. Tvoří zhruba 2 % hmotnosti těla, ale spotřebuje 20 % veškeré energie. Nespí ani v noci. Lidský mozek, jeden z nejsložitějších orgánů, bude středobodem akcí, které si po celý týden pro návštěvníky připravilo 38 institucí.

„Když jsme v roce 1998 s Týdnem mozku v návaznosti na celosvětovou kampaň Brain Awareness Week začínali, netušili jsme, jak se rozroste,“ říká neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který tradici festivalu v Česku založil. „Výzkum mozku je velice rychlý a pro lidstvo naprosto zásadní, mám proto radost, že se o výsledky a úspěchy můžeme podělit s veřejností,“ dodává.

Instamozek aneb digitální detox
Mají digitální technologie vliv na náš mozek? Otázka, kterou se bude zabývat hned několik odborníků na festivalu Týden mozku. Například přednáška Hany Vláčilové z Vysoké školy polytechnické Jihlava s názvem Instamozek aneb proč potřebujeme pravidelný digitální detox představí praktické ukázky „mozkoher“ a technik na procvičování našich kognitivních funkcí (v Jihlavě v pondělí ve 14 hodin).

O vlivu častého hraní videoher se bude mluvit také na besedě s datovým novinářem Jiřím Burýškem, který je známější jako youtuber „Jirka vysvětluje věci“ – na YouTube kanálu má v současnosti 350 tisíc pravidelných odběratelů. Jeho povídání se plánuje na čtvrtek 14. března v 18 hodin. Kapacita sálu je sice vyčerpaná, ale z akce se bude pořizovat záznam.

Alzheimer a operace mozku
Alzheimerova nemoc je bohužel ve stárnoucí evropské společnosti čím dál závažnějším tématem. Festival Týden mozku se jí věnuje dlouhodobě. Pokud vás toto téma zajímá, zajděte například na přednášku Pavla Kalvacha z 3. lékařské fakulty UK nazvanou Jak strádá mozek ve stáří a proč je konstruktu Alzheimerovy choroby odzvoněno, která se koná ve čtvrtek 14. března v 10 hodin dopoledne v Modré posluchárně pražského Karolina. Na akci není nutné se registrovat předem.

Podnětná může být také přednáška Aleše Stuchlíka z Fyziologického ústavu AV ČR s názvem Paměť, věk a Alzheimerova nemoc: čelíme výzvám stáří, která je v programu naplánovaná na pondělí 11. března ve 14 hodin. Do sálu už bohužel není možné se registrovat, nicméně z přednášky se bude pořizovat záznam, který bude následně k dispozici na webu Týdne mozku.

Letošní ročník také nabízí výsostně praktická zdravotnická témata, která pokrývají různé operace mozku a jejich zlepšování. Registrace jsou zatím otevřené například na přednášku Miloše Keřkovského z kliniky radiologie a nukleární medicíny Lékařské fakulty MU Brno: Zobrazení mozkových nádorů magnetickou rezonancí; koná se v pondělí 11. března v 15 hodin v budově Lékařské fakulty v Brně.

Zeptej se vědce!
Zajímá vás, jak náš mozek ovlivňují těžko odstranitelné látky v pitné vodě nebo konspirační teorie? Proč jim vůbec věříme? Jestli je obávaná toxoplazmóza doopravdy hybatelem naší společnosti? Co se v mozku děje, když spíme, a jde spát jen půlkou mozku? A co našemu mozku udělá nedostatek spánku? Pak se připojte k facebookovému streamu live akce Zeptej se vědce, která se odehraje v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze v sobotu 16. března v 15 hodin. Moderovat ji bude novinářka Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Trénink paměti nebo cvičení s Einsteinem
Program Týdne mozku nabízí pravidelně různá cvičení mozku a tréninky paměti. Workshop Mozkový jogging proti zapomínání se bude konat v Lékařské knihovně Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Povede jej Gabriela Holečková ze Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

Myslíte si, že patříte mezi 2 % nejinteligentnějších lidí na světě? V online workshopu pro středoškoláky a žáky 7.– 9. tříd základních škol se seznámíte s příklady typu Einsteinova hádanka. Albert Einstein prý tvrdil, že 98 % lidí na světě není schopno jeho „hádanku“ zpaměti vyřešit. Přesvědčte se v pátek 15. března v 10 hodin (online přenos z Vysoké školy polytechnické Jihlava).

Program pro veřejnost si na sobotu 16. března připravili studenti z kroužků debrujárů. V hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě si budou návštěvníci festivalu moct vyzkoušet „science hrátky s mozkem“, jednoduché fyzikální pokusy a nejrůznější hlavolamy.

Prezenčně i online
V bohatém programu si můžete najít i další přednášky, besedy, workshopy, výstavy a doprovodný interaktivní program. Týden mozku proběhne prezenčně, z většiny přednášek hlavního cyklu však budou pořízeny záznamy, které po festivalu umístíme na náš YouTube kanál. Několik akcí proběhne pouze online. Na většinu aktivit je třeba si udělat rezervaci.  

Přednáška Jak zjistit a jak porazit Alzheimerovu nemoc se bude konat ve spolupráci s hlavním partnerem festivalu, společností M.G.P. spol. s r.o. Druhým hlavním partnerem festivalu je společnost Bioinova, a. s.

Všechny potřebné informace najdete na webu www.tydenmozku.cz

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto:
Shutterstock

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce