Zahlavi

Alzheimer, rakovina i trénink paměti. Přijďte na festival Týden mozku

27. 02. 2024

Již tradiční festival přednášek, workshopů a výstav Týden mozku nabídne od 11. do 17. března 2024 zajímavosti o nejsložitějším orgánu lidského těla. Akademie věd ČR v pondělí zveřejnila program letošního 25. ročníku. Těšit se můžete na celkem 63 akcí v Praze, Brně, Hradci Králové, Jihlavě, Karviné, Olomouci, Ostravě a Plzni. Všechny události jsou zdarma, na některé je třeba se předem registrovat.

Glioblastom je nejčastějším zhoubným nádorem mozku u člověka. Přestože si tuto diagnózu v Česku každoročně vyslechne „jen“ 350 lidí, jejich další osud je velmi nejistý. Je možné se tomuto nádoru vůbec vyhnout? A můžeme si ho naopak přivodit (dnes již každodenním) používáním mobilních telefonů? Jaké jsou aktuální možnosti léčby glioblastomu a lze ho vyléčit? I takovým závažným tématům se bude věnovat Týden mozku (konkrétně přednáška Mozkové nádory a moderní technologie Ivana Melezínka z Národního ústavu pro výzkum rakoviny a Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK).

2023-03-15_Tyden mozku_Den 3_web-52
Mozku se věnuje také časopis Akademie věd A / Věda a výzkum 1/2020.

Trénink paměti nebo cvičení s Einsteinem
Program Týdne mozku nabízí i veselejší aktivity, třeba trénink paměti. Workshop Mozkový jogging proti zapomínání se bude konat v Lékařské knihovně Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Povede jej Gabriela Holečková ze Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

Myslíte si, že patříte mezi 2 % nejinteligentnějších lidí na světě? V online workshopu pro středoškoláky a žáky 7.– 9. třídy základních škol se seznámíte s příklady typu Einsteinova hádanka. Albert Einstein prý tvrdil, že 98 % lidí na světě není schopno jeho „hádanku“ zpaměti vyřešit. Přesvědčte se v pátek 15. března v 10 hodin (online přenos Vysoké školy polytechnické Jihlava).

Program pro veřejnost si na sobotu 16. března připravili studenti z kroužků debrujárů. V hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě si budou návštěvníci festivalu moct vyzkoušet „science hrátky s mozkem“, jednoduché fyzikální pokusy a nejrůznější hlavolamy.

ilustrační obrázek Tyden mozku
Týden mozku se koná od 11. do 17. března 2024 v Praze, Brně, Hradci Králové, Jihlavě, Karviné, Olomouci, Ostravě a Plzni.

Prezenčně i online
V bohatém programu si můžete najít i další přednášky, besedy, workshopy, výstavy i doprovodný interaktivní program. Týden mozku proběhne prezenčně, z většiny přednášek hlavního cyklu však budou pořízeny záznamy, které po festivalu umístíme na náš YouTube kanál. Několik akcí proběhne pouze online. Na většinu aktivit je třeba si udělat rezervaci.  

Přednáška Jak zjistit a jak porazit Alzheimerovu nemoc se bude konat ve spolupráci s hlavním partnerem festivalu, společností M.G.P. spol. s r.o. Druhým hlavním partnerem festivalu je společnost Bioinova, a. s.

Všechny potřebné informace najdete na webu www.tydenmozku.cz

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Týden mozku

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce