Zahlavi

Áčko: o ohrožených lesích, baterii ze slané vody a chudých šlechtičnách

22. 06. 2022

Sucho, kůrovec, vichřice… na lesy se v posledních letech valí jedna katastrofa za druhou. Nebo jde o přehnané tvrzení? Možná nejsou v krizi a ohrožení lesy, nýbrž náš lidský pohled na ně. Na stránkách časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum jsme se na téma podívali z trochu netradičního úhlu pohledu. Věnujeme se ale i dalším tématům.

titulky acko lesy
2/2022 (verze k listování)
2/2022 (verze ke stažení)

Na lesy se v časopise zaměřují dva články. První, nazvaný Lesy jako lidské dílo, sleduje téma z perspektivy etnologie, historie a sociologie. K tématu se vyjadřují Jiří Woitsch z Etnologického ústavu AV ČR, Jana Stachová ze Sociologického ústavu AV ČR, historik lesů Péter Szabó z Botanického ústavu AV ČR a vegetační ekolog Radim Hédl z téhož pracoviště. Text si přečtěte na str. 18–27.

Druhý článek se nazývá Vědecká laboratoř pod širým nebem a vydáváme se v něm na výpravu do Žofínského pralesa v Novohradských horách. Našimi průvodci nám jsou Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR a Lenka Michalčíková a Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Text najdete na str. 28–35.

Další výběr článků:
Bojovník za čistější prostředíRozhovor s Jiřím Henychem z Ústavu anorganické chemie AV ČR o vědě ve službách ochrany životního prostředí. Od str. 36.

Lesk a bída chudých šlechtičen – Rožmberský palác na Pražském hradě býval místem, ve kterém se habsburská monarchie starala o neprovdané a chudé aristokratky. Od str. 44.

Plynovod a srdce – Šárka Nečasová z Matematického ústavu AV ČR vede jedno z nejúspěšnějších oddělení v Akademii věd – alespoň co do počtu získaných Akademických prémií, nejvýznamnějšího grantu AV ČR. Od str. 56.

Levná baterie ze slané vody – Naše vyhlídky, jak levně a bezpečně skladovat elektrickou energii může zlepšit technologie pokročilé baterie z vody. Od str. 60.

Všechna čísla časopisu A / Věda a výzkum najdete na našich stránkách.

Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům. Kontaktovat nás můžete na adrese wernerova@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons. 

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce