Zahlavi

A / Magazín o evoluci, zemích nikoho, ohroženém chmelu i opravě poraněné míchy

14. 03. 2024

Od první ucelené práce Charlese Darwina, v níž představil koncept evoluce, letos uplyne 165 let. Co o vzniku a vývoji živočišných druhů víme dnes? K čemu vědcům slouží hybridní zóny, ve kterých dochází k setkávání různých druhů nebo poddruhů? A čím je unikátní příroda v Etiopii? Přečtěte si hlavní téma aktuálního čísla A / Magazínu – oficiálního čtvrtletníku Akademie věd ČR.

hroh s rameckem
1/2024 (verze k listování)
1/2024 (verze ke stažení)

Na evoluci je možné pohlížet z mnoha různých úhlů. V širší perspektivě lze diskutovat o historii a jejím vývoji, nebo se dokonce dotknout vášnivé (zejména americké) debaty mezi evolucionisty, kteří zastávají vědecký postoj, a kreacionisty, prosazujícími doslovný výklad Bible.

Anebo můžeme zůstat více nohama na zemi a zaměřit se na konkrétní vědecké projekty, jež dále posouvají naše znalosti o vzniku a vývoji živočišných druhů. V našem článku jsme zvolili posledně jmenovanou cestu a věnujeme pozornost výzkumům vědců a vědkyň z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

Hlavní text Evoluce stále živá si můžete přečíst na str. 18–31.

Výběr další článků:

Jak opravit míchu (str. 32–37) – Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Přečtěte si článek o výzkumu Kristýny Kárové z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Veronika Brychová: Pořád v letu (str.38–45) – Doktorka přes mastné nádobí. Tak mladou vědkyni z legrace titulují příbuzní. Ze střípků prastaré keramiky je totiž díky usazeným tukům schopná zjistit, kdy a co v ní naši předkové vařili. Večer pak vymění urychlovač částic za lego a pohádky. Anebo rozezní varhany v kostele. Více v rozhovoru s vědkyní z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Střížovická jablíčka (str. 46–51) – Fotostory z jabloňového sadu Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám při Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Frustrované molekuly (str. 52–57) – Objev, který neunikl pozornosti nobelisty, postdoktorandský pobyt na Stanfordu, zavedení dvou nových fyzikálních veličin, ambiciózní vize a nově i Akademická prémie. Jak Martin Srnec z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR využije mimořádnou podporu v dalším výzkumu?

Země nikoho (str. 58–63) – V lesích, polích i opuštěných budovách živořily mezi březnem 1938 a zářím 1939 v hraničních prostorách střední Evropy desítky tisíc židovských mužů, žen a dětí. Nedobrovolně obývaly „země nikoho“, které jsou málo známou kapitolou dějin holokaustu. Více v textu o výzkumu historika Michala Frankla z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Všechna čísla A / Magazínu – oficiálního magazínu Akademie věd ČR i jeho předchůdce časopisu A / Věda a výzkum najdete online na našich stránkách. Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům – kontaktovat nás můžete na adrese predplatne@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce