Zahlavi

Výzva: Staňte se zakládajícím členem Young Network TransEurope

28. 03. 2024

Byla vyhlášena výzva Berlínsko-braniborské akademie věd a humanitních oborů pro zakládající členy sítě Young Network TransEurope (YNT), která je určena pro mladé vědce a vědce ve střední fázi kariéry. V souvislosti s válkou na Ukrajině se ukázalo, že odborné znalosti o zemích, které jsou často zavádějícím způsobem spojovány pod nálepku "východní Evropa", jsou v Německu a jeho západních sousedních státech opomíjeny a marginalizovány. Rozmanitost těchto zemí na severu, jihu a ve středu kontinentu je přitom obrovská. Cílem této iniciativy, je lépe porozumět různorodým evropským perspektivám a zaměřit se na překračování geografických, kulturních, vědeckých a oborových hranic. Vzhledem k současné válce bude kladen zvláštní důraz na Ukrajinu a její sousední státy

Podrobnosti k uvedené výzvě naleznete zde.

Deadline pro zaslání požadovaných dokumentů (motivační dopis, CV, seznam publikací, doklad o vzdělání, 2 doporučující dopisy) je 18. duben 2023. Vše je potřeba poslat elektronicky jako jeden pdf dokument na emailovou adresu: ynt@bbaw.de.

Foto: Pixabay

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce