Zahlavi

Last call - Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze 2024

04. 03. 2024

Termín pro zaslání přihlášek: 4. března 2024.

Francouzská ambasáda vyhlásila výzvu k podávání přihlášek do Vědeckých cen 2024 v níže uvedených oborech (podmínky naleznete v odkazech u jednotlivých cen):

 

  • Speciální cena Platformy CEFRES – organizuje CEFRES, informace budou brzy publikoványzde, dotazy lze zasílat na emailovou adresu madl@cefres.cz

Přihlášky mohou zasílat PhD studenti (či postdoktorandi, kteří obhájili disertační práci v roce 2023 nebo 2024), do věku 33 let k 1. 5. 2024, (lze požádat o zvýšení této věkové hranice pro ty, kteří čerpali mateřskou či rodičovskou dovolenou) české nebo slovenské národnosti s pracovním úvazkem na ústavu AV ČR.

Přihlášky musí obsahovat následující dokumenty (v angličtině):

  • odborný životopis (vč. získaných grantů a ocenění),
  • informaci kde a u koho vypracovali teze (Mgr./Ing., Ph.D.)
  • seznam publikací (vč. impaktního faktoru a kvartilu),
  • anotaci projektu, s nímž by uchazeč vystoupil před odbornou komisí (cca ½ strany).

Dokumenty, prosím, zasílejte nejpozději do 4. března 2024 na e-mail whalen@kav.cas.cz. V předmětu e-mailu uveďte název ceny, na níž je kandidát nominován. Pro přihlášení do soutěže o jednotlivé ceny je rozhodujícím kritériem téma výzkumu (obsah projektu), ne obor doktorského studia.

Koordinátoři AV ČR následně vyberou kandidáty, kteří budou za AV ČR na ceny nominováni, vycházejíce z porovnání životopisu, publikací a dosavadní kariéry přihlášených kandidátů. V souladu s pravidly organizátora (viz podmínky k jednotlivým cenám) koordinátoři nominují daný počet kandidátů za AV ČR. 

Vybraní kandidáti budou své práce prezentovat před odbornou komisí v průběhu května a června (přesná data jsou k dispozici u podmínek k jednotlivým cenám).

Vítězové budou oficiálně vyhlášeni v červnu 2024. Ocenění kandidáti obdrží finanční podporu a na prvních dvou místech též stipendium ve Francii (podmínky se mohou lišit v závislosti na ceně). Vyhlašovacího ceremoniálu by se měli zúčastnit též školitelé disertačních prací nominovaných kandidátů a zástupci daných pracovišť AV ČR.

Další informace jsou také k dispozici na webových stránkách Francouzského institutu.

Pozn. Dovolujeme si upozornit, že ceny v oblasti medicíny (Cena Alberta Schweitzera) se nemohou pracovníci AV ČR zapojit, neboť podmínkou je práce v nemocnici či zdravotnickém zařízení s běžnou lékařskou či zdravotnickou činností.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce