Zahlavi

Eva Zažímalová opět uspěla mezi TOP ženami Česka

22. 01. 2019

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová se podruhé prosadila v anketě Hospodářských novin o nejvýznamnější ženy Česka. Získala třetí místo v kategorii veřejná sféra.

„Ocenění si nesmírně vážím, je to pro mě povzbuzení do další práce a také potvrzení, že ve vedení Akademie věd směřuji správným směrem. Překvapilo mě, že jsem se v tak prestižní anketě umístila hned dva roky po sobě,“ říká Eva Zažímalová, která v loňském ročníku získala ve stejné oblasti taktéž třetí místo. Cenu si převzala v pondělí 21. ledna na ceremoniálu v pražském Fóru Karlín, večer moderoval Daniel Stach.

Vzhledem k tomu, že biochemička Eva Zažímalová je předsedkyní Akademie věd ČR teprve od roku 2017, uspěla prakticky okamžitě. Vybrala ji dvacetičlenná porota složená z ředitelů firem, předních českých manažerů a podnikatelů, přičemž zájem o anketu rok od roku roste. Zatímco loni porota hledala tu nejlepší ze čtyř stovek kandidátek, letos jich bylo už více než pět set.

Eva Zažímalová na vyhlašovacím ceremoniálu v pražském Karlíně

Oblast veřejné sféry posuzuje například ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bývalá ministryně životního prostředí a předsedkyně Technologické agentury ČR Rut Bízková či ředitel Národního divadla Jan Burian a ředitel České televize Petr Dvořák. Porotci přihlížejí mimo jiné k tomu, jaký má žena vliv v daném oboru, jaký je její společenský přínos a jaké překážky musela na cestě ke svému úspěchu zdolávat.

Soutěž o nejúspěšnější ženy Česka se letos konala již po čtrnácté, organizuje ji mediální dům Economia, který vydavá i deník Hospodářské noviny. Snaží se upozornit na výrazné ženy, které se nebojí riskovat, nést odpovědnost a prosadily se ve svém oboru. Kategorii veřejná sféra letos vyhrála ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, druhé místo obsadila ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Související články:

Eva Zažímalová mezi TOP ženami Česka

Na titulním obrázku moderátor večera Daniel Stach a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: HN – Lukáš Bíba, Economia

 

Přečtěte si také

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce