Zahlavi

Navštivte multižánrový festival A-Fest a poslechněte si kolegy z Akademie věd

06. 05. 2024

Z nabitého programu Akademického multižánrového hudebního festivalu A-Fest si letos určitě vybere každý. Ať už se chcete houpat v rytmu například Lodníků či Dětí kapitána Morgana, nechat se unést tóny Jazz bunker ensemble nebo Komorního orchestru Akademie, případně si jen přijít popovídat s kolegy a kolegyněmi z Akademie věd ČR a strávit pohodové odpoledne a podvečer, přijďte 15. června 2024 do areálu pražského Archeologického ústavu AV ČR.

Festival kapel, v nichž účinkují zaměstnanci a zaměstnankyně z pracovišť Akademie věd ČR, křísí původní koncepci naší instituce z dob, kdy v názvu měla zahrnuto slovo umění. „Myšlenka A-Festu vznikla jako spontánní nápad při projednávání plánu akcí, které souvisely s oslavami sto dvacátého pátého výročí založení Akademie věd,“ vzpomněl v rozhovoru pro AB / Akademický bulletin na založení festivalu Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR, který se s kapelou Lodníci akce několikrát zúčastnil a chybět nebude ani letos. Vstup je zdarma.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Viktor Černoch, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce