Zahlavi

Jak zkvalitnit Wikipedii: začíná první editaton věnovaný vědě

27. 03. 2023

Na české verzi internetové encyklopedie Wikipedie je pětkrát více článků o mužích než o ženách. Navýšit počet kvalitních článků o významných ženách – vědkyních má za cíl workshop, který se uskuteční v pátek 31. března od 14 do 18 hodin v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Zájemci z řad zkušených editorů i úplných nováčků, kteří mají chuť přispět ke změně současného stavu, se mohou hlásit prostřednictvím formuláře na adrese: https://rezervace.fzu.cz/exkurze.offer/view-81/. S sebou je třeba si vzít pouze počítač. Zázemí a občerstvení, ale také pomoc s psaním článků nabízejí organizátoři.

Editaton pořádá Fyzikální ústav AV ČR a spolek Wikimedia Česká republika. Je součástí iniciativy Měsíc žen na Wikipedii, která vyzývá k psaní článků o vědkyních.

„I podíl vědeckých pracovnic v ČR působících v technických a přírodních vědách je dlouhodobě nízký, proto Fyzikální ústav AV ČR podporuje budování prostředí rovných příležitostí a práv. Šíření povědomí o významných vědkyních, nejen na Wikipedii, může být zdrojem inspirace pro budoucí generace a přispět k nárůstu počtu žen ve vědě,“ zdůrazňuje Lucie Jonáčková, vedoucí skupiny PR a popularizace Fyzikálního ústavu AV ČR.

Akce je první ze série editatonů věnovaných vědě na Wikipedii. „Aktivitou můžeme přispět ke zvýšení počtu i kvality článků o nejrůznějších vědeckých tématech či významných osobnostech na největší internetové encyklopedii,“ vysvětluje motivaci organizátorů Lucie Jonáčková. 

 

Kontakt:

Mgr. Lucie Jonáčková
Fyzikální ústav AV ČR
vedoucí skupiny PR & Popularizace
jonackova@fzu.cz
+420 720 965 835

 

TZ ke stažení

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce