
Cesta do tajuplného světa vědy končí
12. 11. 2017
Nabitý program největšího vědeckého festivalu v Česku je u konce. Ve dnech 6. až 12. listopadu 2017 uvedl 500 akcí, které se uskutečnily nejen v Praze, ale rovněž po celé republice. Vědychtivý návštěvníci 17. ročníku si tradičně užili přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, science show, workshopy, panelové diskuse a mnohé další akce, na kterých se mohli setkat s českými vědci a popularizátory vědy.
Týden vědy a techniky AV ČR byl po sedm dnů od pondělí do neděle v plném proudu v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, jednotlivých ústavech i regionech a dočkal se velkého zájmu. Pro ty, kteří se do Prahy nedostali na přednášky, jsme připravili Youtube kanál, kde jsou zveřejněny jejich záznamy.
Pět témat, pět diskusí
Program v sídle Akademie věd ČR patřil každý den jednomu z pěti témat: potraviny pro budoucnost, superlasery, medicína – civilizační choroby, nanotechnologie, robotika a umělá inteligence. Každé z nich mělo svého ambasadora, významnou osobnost české vědy: prof. Jaroslava Doležela, dr. Tomáše Mocka, dr. Jana Kopeckého, dr. Antonína Fejfara a prof. Jiřího Wiedermanna. Setkání s českými odborníky moderovali redaktoři České televize.
V Praze i regionech
Týden vědy a techniky AV ČR se nekonal pouze v Praze. Poutavý a pestrý program nabídli rovněž vědci a vědkyně z moravských pracovišť. Například v Brně se uskutečnilo přes 50 akcí – návštěvníci se setkali například s astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem, který je zasvětil do tajů pětibytové astronomie, či oblíbeným vědcem a popularizátorem Michaelem Londesboroughem při jedné z jeho science show. V Pardubicích a Hradci Králové na návštěvníky čekala science show Úžasného divadla fyziky, v Tachově pozorovali ptactvo, v Olomouci odhalili tajemství nanotechnologií. Astronomický program připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí nebo Hvězdárna Prostějov.
Dny otevřených dveří vědeckých pracovišť
Tradiční součástí festivalu jsou již od jeho prvního ročníku Dny otevřených dveří, při nichž se vědci s veřejností setkávají přímo na svých pracovištích. Různé akce připravil třeba brněnský Archeologický ústav AV ČR: například při přednášce Poslední lovci Českého ráje jste se dozvěděli, že tato pískovcová oblast je jedním z nejlépe dochovaných míst období mezolitu v ČR a zároveň územím, kde se setkali poslední lovci a nově objevivší zemědělci.
Týden vědy a techniky AV ČR koordinovala s podporou generálního partnera, společnosti E.ON, Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR a Sdružení moravských pracovišť AV ČR. Na organizaci festivalu se podílela všechna pracoviště Akademie věd ČR.
Na viděnou zase za rok na 18. ročníku Týdne vědy a techniky.
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- A / Magazín o větru, Češích ve wehrmachtu a kráse ukryté v ledu
- Archeologické léto láká na komentované prohlídky či vykopávky v přímém přenosu
- Skončil Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v Česku
- Třídenní Veletrh vědy v pražských Letňanech je v plném proudu
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji