
Cesta času
25. 08. 2017
Judit a Jiří Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR se stali ambasadory filmu amerického nezávislého režiséra Terrence Malicka Cesta času (The Voyage of Time: Life’s Journey) o vzniku, vývoji a zániku vesmíru, životním cyklu sluneční soustavy a zrodu organizmů až po formování lidské civilizace. Vizuálně podmanivý dokument vznikal bezmála 40 let a doprovází jej poetický komentář herečky Cate Blanchett. Její uhrančivý hlas klade otázky, jež lidstvo provázejí od nepaměti.
Na tvorbě unikátního dokumentu z roku 2016 se podílely významné osobnosti vědeckého světa, paleontologové, biologové, astrofyzici z prestižních pracovišť po celé Zemi. Terence Malick tak pokračuje v ohledávání kořenů existence člověka, které dostalo jasnou podobu v ceněném filmu Strom života.
Po projekci (31. srpna 2017 v pražské Lucerně a 1. září 2017 v brněnském planetáriu) bude následovat Q&A s manželi Šponerovými. Jejich hlavní výzkumné téma se týká původu života a vysvětlení samovolného vzniku prvních genetických molekul schopných samostatné darwinistické evoluce na planetě Zemi před čtyřmi miliardami let. Manželský pár sklízí v posledních letech slávu za „bitvy“ se zastánci starších teorií, kteří se novému vysvětlení dlouho bránili. Více k tématu rovněž v článku Na stopě původu života, který vyšel v druhém čísle časopisu A / Věda a výzkum.
Prof. Jiří Šponer patří mezi nejcitovanější české vědce a zabývá se strukturní dynamikou, funkcí a evolucí molekul nukleových kyselin pomocí nejmodernějších počítačových a teoretických metod. Interdisciplinární tematické rozkročení mu umožňuje právě počítačová chemie, na jejímž vývoji v oblasti studia nukleových kyselin se výrazně podílel. V roce 2014 mu Akademie věd ČR udělila prestižní cenu Praemium Academiae.
Dr. Judit Šponerová vede v laboratoři výzkum původu života. Výzkum laboratoře je základní a interdisciplinární, pohybuje se na pomezí fyzikální chemie, biochemie a molekulární biologie. Hlavním pracovištěm manželů Šponerových je Biofyzikální ústav AV ČR. Výzkum dlouhodobě financuje rovněž Grantová agentura ČR.
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR,
Foto: csfd.cz, expats.cz
Přečtěte si také
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií
- Časopis AΩ: Invaze, sopky v Česku a jazyk raperů na vzestupu