Zahlavi

Áčko: osmičková výročí, život v extrémech a letecká archeologie

17. 09. 2018

Proč slavíme státní svátek zrovna 28. října, když v době zakládání Československa bylo více klíčových okamžiků? Jak dnes lidé vnímají osmičkové milníky a kam míří česká společnost? Těmto, ale i mnoha dalším tématům se věnuje nové číslo populárně-naučného časopisu A / Věda a výzkum vydávaného Akademií věd ČR.

Kromě historických témat se časopis věnuje zajímavostem ze života organismů, které se dokáží přizpůsobit extrémním podmínkám. Například želvušky, milimetroví bezobratlí živočichové, dokáží přežít zahřátí na 150 ºC, ale i teploty blízké absolutní nule, vydrží bez kyslíku, tlak až 6500 atmosfér, zhruba tisíckrát silnější radiaci než člověk a vypořádají se i s prostředím volného kosmického prostoru...

V rozhovoru s ředitelem Orientálního ústavu AV ČR Ondřejem Beránkem se čtenáři dozvědí, proč si při studiích v saúdskoarabském Rijádu nezahrál ping-pong a co si myslí o multikulturalismu.

Uvažovali jste o koupi auta s pohonem na CNG nebo LPG? A víte, co se by se stalo, kdyby takovému autu začal unikat plyn v uzavřené garáži? V jednom z článků píšeme o vědeckém projektu, který se právě na podobné otázky zaměřuje.  

Další výběr článků:

Riziko arsenu v potravinách

Letecká archeologie

Co víme o Alzheimerově chorobě?

Český průzkum obřích jeskyní ve střední Číně

Čtvrtletník A / Věda a výzkum je v tištěné formě i elektronicky zdarma. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR. Jednotlivá čísla časopisu A / Věda výzkum naleznete zdarma ke stažení a k listování na webových stránkách Akademie věd ČR.

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR