
Relativita času: astronomové zvou na výstavu v ostravském Světě techniky
08. 04. 2022
Co má společného Astronomický ústav AV ČR, profesor fyziky a umělecký fotograf Zdeněk Stuchlík, astrofotograf Petr Horálek a vesmírné rentgenové dalekohledy? Vnímání času! Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií s názvem „Relativita času“, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se obě instituce podílejí a co díky nim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.
Výstava bude zahájena 12. dubna 2022 od 17 hodin přednáškou Pozorování černých děr prostřednictvím rentgenové astronomie Dr. Jiřího Svobody z Astronomického ústavu AV ČR. Přednášku pronese v Divadle vědy ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Vstupné na přednášku je zdarma, pro účast je však nutné se dopředu registrovat na stránce is.slu.cz/obchod/baleni/11261.
Samotná výstava potrvá do 3. května 2022 a bude zdarma dostupná ve foyer Světa techniky. Kromě fotografií profesora Zdeňka Stuchlíka a astrofotografa Petra Horálka budou vystaveny panely informující návštěvníky o výzkumu prováděném na Fyzikálním ústavu v Opavě a Astronomickém ústavu Akademie věd. Konkrétně o černých dírách, neutronových hvězdách a o jejich pozorování. Nebudou chybět také panely věnované vesmírným misím, na jejichž přípravě se instituce podílejí.
Při příležitosti zahájení výstavy bude vedením Slezské univerzity a Astronomického ústavu představeno nové společné pracoviště pro pokročilý výzkum, modelování a technologie – Iniciativa pro výzkum vesmíru. Toto pracoviště vzniká jako vyvrcholení společných projektů a dlouhodobé spolupráce obou institucí; bude zaměřeno nejen na vědeckou činnost a podporu studentů, ale také na popularizaci vědy a vesmírného výzkumu. Pracoviště se mimo jiné zapojí do konsorcia s firmami Frentech Aerospace, L. K. Engineering a Elya Solutions, v jehož rámci společně realizují český hardwarový příspěvek pro rentgenovou družici eXTP. Tato spolupráce je podpořena z programu ESA – PRODEX. Rovněž v současnosti řeší prestižní vědecký projekt „Akreující černé díry v nové éře polarizačních rentgenových misí“. Financování tohoto výzkumu zajišťuje Grantová agentura České republiky v rámci jejího vlajkového programu podpory excelentních vědeckých týmů EXPRO.
Přečtěte si také
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
- Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.