Zahlavi

Největší římsko-barbarský festival GERMANIA SUBACTA v ČR se uskuteční 3. září

01. 09. 2022

Po téměř 2000 letech se na archeologické lokalitě Hradisko u Mušova u Pasohlávek na Moravě opět utáboří římští legionáři a jejich odvěcí nepřátelé Germáni a Keltové. Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. a jeho Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše zvou všechny zájemce na největší historický festival se starověkou tematikou v ČR, jehož název GERMANIA SUBACTA odkazuje na heslo, jímž Římané hlásali vítězství nad Germány. Více než stovka aktérů z historických skupin zde předvede vojenskou výzbroj a výstroj, řemesla, vojenské formace a taktiky, či jezdecké vystoupení. Přístupná bude i archeologická výstava v budově Návštěvnického centra a různé aktivity pro děti v jeho zázemí.

V letošním roce proběhne již 3. ročník římsko-barbarského festivalu GERMANIA SUBACTA (Germánie byla poražena). Jedná se o jedinečnou akci v České republice, při níž se sejde více než stovka účinkujících na nejvíc autentické lokalitě u nás, na Hradisku u Mušova.“ říká jedna z organizátorek festivalu Pavla Růžičková. „V letech 172–180 n. l. zde totiž římští legionáři císaře Marca Aurelia postavili pevnost, ze které kontrolovali místní germánské obyvatelstvo z germánského kmene Markomanů a pronikali dál hluboko na nepřátelské území. Tábory římských legií byly zaznamenány až v Olomouci a doposud nejseverněji v Jevíčku. Římská armáda území Markomanů v této době okupovala, a zřejmě jen smrt samotného císaře přerušila plány na jeho trvalé připojení k Římské říši“ doplňuje Balázs Komoróczy, odborník na dobu římskou, tvůrce Návštěvnického centra Mušov – Brána do Římské říše a ředitel Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v. v. i.

Letošní ročník festivalu začíná již v pátek 2. září v 17:00 hod., kdy je pro zájemce připravena poutavá přednáška věhlasné české historičky starověku Jarmily Bednaříkové na téma Způsobili Germáni středověk? Následně bude festival oficiálně zahájen organizátory a starostkou obce Pasohlávky Martinou Dominovou za doprovodu historických skupin.

Hlavní program je připraven na sobotu 3. září, kdy bude Návštěvnické centrum otevřeno již od 9:00 hod. a jeho expozici si zájemci budou moci prohlédnout během celého dne. Mezi 9:30 a 10:30 se ve vstupním foyeru budovy uskuteční povídání historika Mgr. Tomáše Antoše u mapy Římské říše. V zázemí budovy budou připraveny herní a rukodělné aktivity pro děti i dospělé. Tato budova, kde si návštěvníci mohou zakoupit kromě vstupenek též zajímavé upomínkové předměty, je zároveň i vstupní branou do pevnosti na Hradisku u Mušova.

Na samotném vrcholu Hradiska, který je od centra vzdálen 400 metrů, bude po celý den k vidění stanový tábor římských legionářů, a také osady jejich barbarských protivníků z řad Germánů i Keltů. Doplňují je též nejrůznější ukázky práce jejich řemeslníků.

Hlavní program zahájí unikátní představení Hippika gymnasia mezi 11:00 a 12:00 hodinou. Jezdecké vystoupení divadelní a kaskadérské skupiny Štvanci pod vedením Roberta Šlapanského představí um římských jezdců v plné zbroji. Následuje mezi 13:00 a 14:00 Harpastum, oblíbená míčová hra legionářů podobná rugby. V čase 14:00 až 15:00 se uskuteční Dětská bitva slibující nejmenším návštěvníkům nezapomenutelný zážitek. Atrapami mečů a štítů se po krátkém výcviku mohou pustit do lítého boje proti svým keltským protivníkům. Od 15.00 následují Formace Římanů, Germánů a Keltů. Divákům se postupně představí a své přednosti patřičně vyzdvihnou Germánští bojovníci (15:00 hod.), Keltové (15:30 hod.) a římští legionáři (16:00 hod.).

Vyvrcholením celého programu je Římsko-barbarská bitva, která se odehraje mezi 16:30 a 17:30 hod. – vrcholem dne bude bitva římského vojska s barbarskými válečníky. V předtuše triumfu římské armády bojiště navštíví i samotný císař Marcus Aurelius, před který v 17.30 všichni účastníci skončené bitvy předstoupí v rámci triumfálního nástupu.


Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše funguje od června roku 2020 jako prezentační, popularizační a vzdělávací zařízení Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno. V jeho moderní budově jsou multimediálními prezentacemi i tradičními vitrínami s archeologickými nálezy představeny historické okolnosti budování římské pevnosti na Hradisku u Mušova a archeologické stopy působení Římanů na našem území. Návštěvníky zde čeká široká škála forem prezentací včetně atraktivních filmů, hologramu, rekonstruovaného legionáře a různých tematických her.

Mediální kontakt za Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.:

Mgr. Pavla Růžičková
ruzickova@arub.cz
tel.: +420 723 026 765

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce