
Hledáme novou generaci vědců. Studentům se otevírají stáže Otevřené vědy
08. 11. 2021
Vybrat si ze 121 stáží ve 35 ústavech Akademie věd mohou studenti středních škol, kteří chtějí od ledna 2022 zkusit práci v oborech, jako jsou archeologie, astronomie nebo biofyzika, ale také lékařské vědy, dějiny umění, filozofie, historie, botanika nebo jazykověda. Podmínkou je, aby do 30. listopadu 2021 odeslali vyplněnou přihlášku a motivační dopis.
Bezplatné stáže pro středoškoláky v rámci projektu Otevřená věda pořádá Středisko společných činností AV ČR za přispění Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.
Stáž probíhá celý rok, od ledna do prosince 2022. Časový rozvrh stáže určuje lektor po dohodě se stážisty tak, aby vyhovoval oběma stranám. Minimálně by měla trvat osm hodin v měsíci.
„Sám jsem se jako středoškolák účastnil mnoha akcí určených pro studenty a myslím si, že mi to velmi pomohlo ujasnit si, co by mě bavilo dělat v budoucnu,“ říká Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu AV ČR, jeden z lektorů Otevřené vědy, který si pro příští rok připravil stáž o vývoji chytrých LED světel.
„Je nesporným přínosem, když už takto mladý člověk má možnost vidět, jak probíhá vědecká práce na špičkovém pracovišti, co taková práce vědce obnáší a jak vůbec funguje – v našem případě – fyzikální laboratoř,“ říká Vítězslav Jarý.
Hlásit se mohou i maturanti
Vybírat si z databáze stáží mohou zájemci na webu Otevřená věda. Vyhledávat lze podle vědních oblastí, kraje, oboru i ústavu AV ČR. Na každé stáži jsou místa pro jednoho až tři studenty, kteří ji budou absolvovat společně. Hlásit se mohou také studenti maturitních ročníků v případě, že budou pokračovat ve studiu na VŠ či VOŠ.
O přijetí studenta rozhodne lektor, který stáž vypsal. „Dobré je proto spolu s přihláškou a motivačním dopisem přiložit také zájem o zvolené téma, např. účast v soutěži, olympiádě anebo doporučení učitele či rodiče,“ radí zájemcům koordinátorka projektu Michaela Marková ze Střediska společných činností AV ČR.
Náskok pro studium na VŠ
Stážisté mají povinnost vypracovat ze svého působení v ústavu anotaci a prezentaci, se kterou se na podzim roku 2022 zúčastní závěrečné Studentské vědecké konference. Po skončení stáže studenti obdrží certifikát o jejím absolvování. Ten jim může významně pomoci v přijímacím řízení na vysokou školu. „Své zkušenosti z prostředí vědy ale mohou uplatnit i kdekoli jinde, ať už při rozhodování o dalším studijním oboru nebo směru jejich budoucí kariéry,“ zdůrazňuje Michaela Marková.
Přestože zásadním principem je osobní setkávání s vědci a poznání prostředí vědy a výzkumu, stáže se uskuteční navzdory omezením způsobeným pandemií covid-19, část výzkumu středoškoláci věnují teoretické přípravě a online konzultacím.
Inspiraci pro přihlášky lze najít na Facebooku a Instagramu.
Web projektu Otevřená věda: https://www.otevrenaveda.cz/bud-hrdinou-sve-doby/
Fotografie ze stáže Vítězslava Jarého ke stažení zde (FOTO: Jana Plavec, AV ČR) - podepsán souhlas GDPR od všech zúčastněných.
Více informací:
Mgr. Michaela Marková
Středisko společných činností AV ČR
tel.: +420 603 500 731
e-mail: markova@ssc.cas.cz
Přečtěte si také
- Jak evropská jezera čelí klimatické změně?
- Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?
- Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy – ale ne všude stejně
- Odolnost a (Ne)stabilita budou tématem konference Asociace pro paměťová studia
- Čeští vědci a inženýři se hlásí do evropského vesmírného programu
- Čeští vědci odkrývají záhadné ztráty nástrojů protivirové imunity u ptáků
- Výstava na zámku Vsetín přibližuje sesuvy nejen na Valašsku
- Unikátní způsob recyklace vzácných zemin může posílit surovinovou nezávislost
- Krása v detailu – Brno odhalí tajemství květů
- Hledání druhé Země – vesmírná mise PLATO sestavena, prožila milník v přípravě
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.