
Čestná oborová medaile AV ČR pro bioklimatologa Körnera
06. 01. 2023
Pomohl českým vědcům s vývojem inovativních metodických přístupů i s ekosystémovými experimenty. Za to i mnoho dalších přínosů české a světové vědě obdrží dnes rakouský bioklimatolog a člen IPCC Christian Körner Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách. Za Akademii věd ČR mu ji předá místopředseda Zdeněk Havlas.
Christian Körner se primárně zaměřuje na to, jaký vliv má rostoucí koncentrace CO2 v ovzduší na přirozenou vegetaci. Věnuje se ale také různým ekosystémům včetně horských oblastí v kontextu globální změny. V současné době pracuje na Univerzitě v Bazileji, s českými vědci udržuje úzké vztahy už od konce 70. let.
Na udělení Čestné oborové medaile za zásluhy v biologických vědách ho navrhl Ústav výzkumu globální změny AV ČR, se kterým spolupracoval na ekosystémových experimentech založených na manipulaci klimatických faktorů v rámci projektu COST Action CLIMMANI. Ústav oceňuje Christiana Körnera i za to, že pomohl s formulacemi hypotéz ohledně dopadů změn klimatu na ekosystémy, podílel se na vývoji inovativních metodických přístupů v této oblasti, přičemž svou stopu zanechal i v administrativě ústavu.
Christian Körner patří mezi nejcitovanější vědce světa ve svém oboru a je členem mj. Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
prof. Körner
FOTO: Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Přečtěte si také
- Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších plodin
- Jít za hranici angličtiny je pro ochranu přírody zásadní
- Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou života
- Pro oslovení kultivovaných turistů poslouží i výsledky humanitního výzkumu
- Nová česká laboratoř pro výzkum smrtících virů
- Levitující šperk i holografickou projekci nabídne unikátní výstava
- Týden mozku nabídne přes 50 akcí ve čtyřech městech
- Hledat chemické látky ve složitých směsích je mnohem jednodušší
- Akademické půlhodinky přinesou přednášky z biologie, historie či psychologie
- Čtyři medaile Akademie věd pro osobnosti, které posunuly své obory
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.