
Biologické centrum AV ČR učí mladé evropské vědce pracovat s elektronovými mikroskopy
17. 06. 2019
Prozkoumat funkci jednotlivých molekul uvnitř buněk či nakrájet jedinou bakteriální buňku na plátky o tloušťce 100 nanometrů, a to při teplotě minus 100 stupňů Celsia – i takovým dovednostem se právě učí studenti a mladí vědci z celé Evropy, kteří přijeli do Českých Budějovic. Biologické centrum AV ČR zde v těchto dnech, od 10. do 20. června, vede praktický kurz zaměřený na nejmodernější metody a nejnáročnější technologie v přípravě biologických vzorků pro zobrazování v elektronových mikroskopech.
Prestižní kurz Advanced methods of electron microscopy in cell biology (Pokročilé metody elektronové mikroskopie v buněčné biologii), podporovaný Evropskou organizací pro molekulární biologii (EMBO), se koná každoročně na různých místech světa již 33 let. V České republice se uskutečňuje poosmé, z toho pošesté jej hostí českobudějovická Laboratoř elektronové mikroskopie BC AV ČR pod vedením Jany Nebesářové.
Na kurz se přihlásilo 120 mladých vědeckých pracovníků z celého světa, šanci zúčastnit se dostalo 22 nejlepších, kteří předložili nejzajímavější výzkumné záměry. Těmto studentům se věnuje 12 zahraničních lektorů, mezi nimiž jsou světové špičky tohoto oboru, a stejný počet vědeckých pracovníků a techniků z Biologického centra. „Kurz je výjimečný v tom, že si každý student vše vyzkouší vlastníma rukama a pracuje na vlastních vzorcích, což u těchto velmi drahých přístrojů v řádu milionů korun nebývá na jiných kurzech možné,“ říká Jana Nebesářová, vedoucí Laboratoře elektronové mikroskopie.
Několikadenní příprava vzorků
Pomocí elektronových mikroskopů se lze podívat na jednotlivé molekuly buněk a zjišťovat, jak vypadají, jak fungují a jakou mají v buňce úlohu. Takové informace jsou velmi důležité například pro medicínu, kdy je potřeba zobrazit nitrobuněčné děje, které jsou spojeny s různými záněty, virovými či bakteriálními onemocněními nebo metabolickými poruchami. Připravit takový biologický vzorek, např. tkáně, bakterie či viru, pro zobrazení v elektronovém mikroskopu je technicky velmi náročné a může to trvat i několik dní.
„Účastníky kurzu učíme různé triky a postupy, které není možné vyčíst z učebnic. Používáme například kryo-krájení, kdy hluboce zamrazenou buňku při stech stupních pod nulou musíme rozřezat diamantovým nebo skleněným nožem na plátky o tloušťce 100 nanometrů. To je pro představu, jako kdybyste nakrájeli list papíru na tisíc plátků,“ vysvětluje Jana Nebesářová. Následná manipulace s takto tenkými plátky hluboce zmrazené buňky je rovněž práce pro velmi zručné jedince. „K přesunu plátků používáme špejle s řasou z lidského oka,“ dodává pro zajímavost Nebesářová.
Českobudějovická Laboratoř elektronové mikroskopie patří k nejlepším pracovištím svého zaměření v zemi, funguje už 28 let a za tu dobu si vydobyla mezinárodní prestiž. Kromě poskytování servisu vědeckým týmům z Biologického centra se ve spolupráci s výrobci elektronových mikroskopů v Brně věnuje optimalizaci a navrhování postupů pro přípravu biologických vzorků pro nově vyvíjené techniky elektronové mikroskopie.
Na úvodním snímku: Studenti se učí řezat ultratenké plátky biologického vzorku v kryo-podmínkách, kdy je vzorek v přístroji řezán při teplotě 100 stupňů pod nulou
Připravila: Daniela Procházková, Biologické centrum AV ČR, ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Biologické centrum AV ČR
Přečtěte si také
- Pohyby země, vesmírné objevy i tiché hrozby: 10 let dokumentárního filmu AV ČR
- Alice Valkárová, Julius Lukeš a Ivo Šafařík převzali medaile AV ČR
- Nové Centrum elektronové mikroskopie v Brně otevírá dveře světové vědě
- Národní akademie věd USA přivítala mezi své členy Julia Lukeše
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.