Akademie věd ocení vědce napříč obory
30. 09. 2024
Akademie věd ČR ocení čestnými medailemi za zásluhy pět vědců, kteří ve svých oborech dosáhli mimořádných výsledků. Z rukou předsedkyně Evy Zažímalové je převezmou dnes během slavnostního ceremoniálu ve vile Lanna. Mezi oceněnými je bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách dostane biolog a světově uznávaný odborník na fotosyntézu sinic Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Historik, popularizátor vědy a odborník na dějiny habsburské monarchie Gerhard Ammerer z Univerzity v Salcburku získá čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách.
Předsedkyně Akademie věd také udělí třem vědcům čestné medaile „De scientia et humanitate optime meritis“, které oceňují vynikající osobnosti za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí.
Milan Pospíšil z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze bude vyznamenán za mimořádné úspěchy v praktickém aplikovaném výzkumu v oblastech analýzy uhlovodíků, vlivu spalování na životní prostředí a tvorbě národní strategie použití obnovitelných zdrojů energie v dopravě. Medaili dále převezme bývalý předseda Akademie věd ČR a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti výzkumu vícefázových chemických reaktorů Jiří Drahoš. Uznávaná vědkyně Helena Tlaskalová-Hogenová získává ocenění za dlouhodobý základní výzkum v oblasti imunologie; zaměřuje se na význam střevní mikroflóry pro vznik chronických nemocí.
Medailonky laureátů
Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách
Prof. RNDr. Josef Komenda, CSc., DSc., Centrum Algatech, Mikrobiologický ústav AV ČR, navrhuje Vědecká rada AV ČR
Josef Komenda dosáhl ve svém oboru fotosyntézy sinic světové úrovně a stal se obecně uznávanou autoritou. Jeho výzkumnou doménou jsou biochemické analýzy proteinových komplexů thylakoidních membrán sinic. Během své kariéry vyvinul unikátní izolační a analytické postupy. Objasnil a popsal jednotlivé kroky a detaily složitého procesu skládání a obnovy membránového komplexu fotosystému II.
Josef Komenda získal prestižní granty, přednáší na mezinárodních konferencích a publikuje ve významných vědeckých časopisech. Ve své laboratoři se také věnuje výchově doktorandů.
Čestná oborová medaile Františka Palackého za zásluhy v historických vědách
Gerhard Ammerer, ao. Univ-Prof. DDr. I R., Fachbereich Geschichte, Universität Salzburg, Österreich, navrhuje Historický ústav AV ČR
Gerhard Ammer patří ke špičkovým a mezinárodně uznávaným historikům. Ve svém výzkumu se zaměřuje na právní dějiny habsburské monarchie, dějiny správy, hospodářské a sociální dějiny města Salcburk, dějiny kriminality, rezidencí a gastrosofie.
Významně se také angažuje jako popularizátor vědy. Podílel se na několika výstavách, je autorem či spoluautorem několika desítek hojně citovaných monografií a odborných studií. Významně přispěl k rozvoji mezinárodní spolupráce, mimo jiné i s vědeckými pracovišti v České republice. Gerhard Ammer za svůj mimořádný přínos v humanitních vědách získal řadu prestižních ocenění.
Čestná medaile „De scientia et humanitate optime meritis“
Prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, navrhuje Akademická rada AV ČR
Milan Pospíšil dosáhl mimořádných úspěchů v praktickém aplikovaném výzkumu v oblastech analýzy uhlovodíků, vlivu spalování na životní prostředí, progresivních technologií výroby paliv a tvorbě národní strategie použití obnovitelných zdrojů energie v dopravě.
Jako přední odborník se výrazně zasloužil o rozvoj spolupráce s průmyslovými partnery ze sféry zpracování ropy a petrochemie, s plynárenskými distribučními společnostmi a orgány státní správy.
Čestná medaile „De scientia et humanitate optime meritis“
Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. mult., Ústav chemických procesů AV ČR, navrhuje Akademická rada AV ČR
Jiří Drahoš je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti výzkumu vícefázových chemických reaktorů, ve které se překrývají obory chemického, nukleárního a strojního inženýrství. Publikoval v řadě prestižních časopisech a přednášel na významných mezinárodních konferencích. Jeho práce jsou hojně citovány. Je členem Učené společnosti ČR.
Jiří Drahoš byl jako vůbec první kandidát ze střední a východní Evropy zvolen v roce 2005 prezidentem Evropské federace chemického inženýrství, která reprezentuje více než 100 tisíc odborníků z 28 států. Je také čestným členem Britského institutu chemických inženýrů IChemE, byl členem prestižní Výkonné komise Světové rady chemického inženýrství a je dlouholetým předsedou České společnosti chemického inženýrství a členem představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.
Čestná medaile „De scientia et humanitate optime meritis“
Prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., Mikrobiologický ústav AV ČR, navrhuje Akademická rada AV ČR
Helena Tlaskalová-Hogenová se dlouhodobě zabývá základním výzkumem v oblasti imunologie. Zaměřuje se na význam střevní mikroflóry pro vznik chronických nemocí, jako jsou celiakie nebo potravinové alergie, a na imunopatologii střev včetně rakoviny. Své vědecké výsledky publikuje v renomovaných časopisech.
Oceněná vědkyně je členkou Učené společnosti ČR, zahraniční členkou Královské společnosti věd a umění v Göteborgu, čestnou členkou České a Slovenské imunologické společnosti a řady dalších institucí. Získala také četná významná ocenění; prezident Petr Pavel udělil v roce 2023 Heleně Tlaskalové-Hogenové medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti vědy.
Přečtěte si také
- Nejbližší jiní. Představy o Rusku a Rusech v raném novověku
- Jeden z úseků chybějící části Pražského okruhu býval kdysi pohřebištěm
- Otevřená věda slaví 20 let, stážemi prošlo více než 2000 studentů
- Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
- Klíčové rysy vývoje hlavy obratlovců mají svůj původ u společného předka
- Online výstava zachycuje normalizační Žižkov ve fotografiích Pavla Štechy
- Objev rychlokluzní magnetické rekonexe
- Velmi jasný bolid nad Rakouskem podrobně zachycený
- Akademie ocení své excelentní vědce i výjimečné talenty
- Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.