60 let v atmosféře – Ústav fyziky atmosféry AV ČR slaví narozeniny
02. 04. 2024
Při příležitosti oslav 60. výročí svého založení připravil Ústav fyziky atmosféry AV ČR experimenty, přednášky a výstavy, které veřejnost zábavnou formou seznámí s výzkumem ústavu od povrchu Země až do vesmíru.
Jak vznikají oblaky a srážky? Jak zní Jupiter a jeho ledové měsíce? Jaký je rozdíl mezi tornádem a hurikánem? Jak ohrožuje měnící se klima naše zdraví? A dá se polární záře schovat do láhve? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví vědci v pátek 5. a sobotu 6. dubna v budově Akademie věd na Národní v Praze.
Šedesáté výročí založení oslaví Ústav fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA) s veřejností tím, že představí celý záběr svého působení.
„Za 60 let usilovné práce se stihne mnoho zajímavých věcí a výročí je ideálním časem přiblížit naši práci veřejnosti. Během akce na Národní bychom chtěli lidem ukázat široký záběr našeho ústavu. Mimo počasí a problematiky klimatu se naši vědci věnují i výzkumu vyšších vrstev atmosféry a podílí se na výzkumu okolních planet,“ říká ředitel ÚFA AV ČR Radan Huth.
Od silnic k Jupiteru
Během pátečního odpoledne a po celou sobotu se návštěvníci mohou účastnit populárně-naučných přednášek, které zahrnou předpověď stavu silnic, vznik srážek v atmosféře, klimatickou změnu, ale i problematiku stratosféry, ozonu a polární záře i výzkum Slunce nebo planety Jupiter. U odborných plakátů mohou zájemci s vědci diskutovat o současném výzkumu ústavu. Dozvědí se také o historii československých družic MAGION nebo o současných moderních družicích. Dalšími oblastmi, o nichž lidé uslyší, jsou výzkum vyšších vrstev atmosféry i změn klimatu či oblačnosti v Česku na Milešovce.
Seznam přednášek a další informace najdete na webu: https://www.ufa.cas.cz/60-let-v-atmosfere/
Přednášky a grafické instalace jsou určeny především studentům alespoň druhého stupně základních škol a dospělým, u experimentů se zabaví i mladší děti, které se mohou těšit na ohnivé tornádo představující vznik slabých tornád, tajemné zvuky z vesmíru nebo modely současných kosmických sond. K vidění bude i záložní letový kus první československé družice MAGION 1.
Celá akce je pro návštěvníky zdarma.
Kontakt:
RNDr. David Píša, Ph.D.
ÚFA AV ČR
dp@ufa.cas.cz
RNDr. Petr Zacharov, Ph.D.
ÚFA AV ČR
petas@ufa.cas.cz
Přečtěte si také
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
- TALENT: kritický přehled odborné literatury na téma nadání
- Mladé talenty převezmou Ceny Nadačního fondu J. Heyrovského
- Lidé žili v Africe i daleko od vody: odhalování klimatické historie Sahelu
- Kandidátem na nového předsedu AV ČR je fyzik Radomír Pánek
- Římští vojáci si nechávali kroužkové pancíře opravovat
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.