Zahlavi

Astronomický ústav zve na pozorování Perseid a akci Den a noc na Jizerce

08. 08. 2023

Astronomický ústav AV ČR zve zájemce o vesmír všeho věku na dvě tradiční a velmi oblíbené akce v sobotu 12. srpna spojené s maximem meteorického roje Perseid. Zatímco v Ondřejově se pozorování bude konat pouze za jasného počasí, na Jizerku lze přijet i ve špatném počasí na doprovodný program. 
 
1) Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpnaChcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny. V sobotu 12. srpna od 20:30. Vstup zdarma. Podrobné informace na https://www.asu.cas.cz/articles/2134/463/pozorovani-perseid-na-hvezdarne-v-ondrejove-v-noci-z-12-na-13-srpna.
 
2) Den a noc na Jizerce v sobotu 12. srpna 2023
Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.
Program:
15:00 Jak vznikl vesmír - Aleš Majer, Hvězdárna Turnov16:30 Vesmír pro malé i velké - interaktivní přednáška, ve které budeme poznávat vesmírné objekty - Martin Gembec, Planetárium IQLANDIA Liberec18:00 Zlatý holky - hudební vystoupení19.50 Pozdrav Pepínovi – vzpomínka na zakladatele tradice Hvězdičkové noci Josefa Krutského20:00 Co zajímavého nás čeká na obloze do konce letošního roku - Daniel Kurtin, Klub astronomů Liberecka, Česká astronomická společnost22.00 Procházka oblohou – souhvězdí, báje a pověsti (praktická ukázka přímo pod hvězdami)
Za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledy – Slunce od 12 hodin a noční oblohy od 22 hodin.
Stánek iQLANDIE s pokusy.
V mezičasech ukázky dalekohledů a promítání fotografií oblohy a také hravý program pro děti.
Občerstvení na místě. Vstup zdarma. 
 
 
Podrobné informace o letošním maximu Perseid najdete v tiskové zprávě na https://www.astro.cz/clanky/ukazy/meteoricky-roj-perseid-vrcholi-o-vikendove-noci-z-12-na-13-srpna-podminky-budou-idealni.html . 
Den a noc na Jizerce 2023

Den a noc na Jizerce 2023

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce