
AgroRisk: v noci na čtvrtek mohou přijít mrazy, nejohroženější jsou brambory
02. 05. 2023
Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. Největší riziko hrozí pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny může vlivem nízkých teplot dojít k zastavení a zbrždění dalšího růstu a vývoje, řekla bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.
U polních plodin hrozí podle Ilji Prášila z Výzkumného ústavu rostlinné výroby riziko, které je odvislé od toho, v jakých fázích se rostliny nachází. V nižších polohách už v minulých dnech například rozkvetla řepka. Podle aktuální předpovědi hrozí největší riziko bramborám ve středních polohách, tedy na Vysočině a dále v pásu na severovýchod přes Svitavsko a Chrudimsko až do podhůří Orlických hor a Jeseníků. Červená barva svítí na webu ve značné části jižních Čech, západní části středních Čech, v západních Čechách a v části severních Čech. Střední riziko je signalizované i v dalších částech republiky, zcela bez rizika je zatím značná část Moravy.
Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.
Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk.
Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května.
Kontakt:
Ing. Eva Svobodová, Ph.D.
svobodova.e2@czechglobe.cz
O webu AgroRisk
Hlavními provozovateli webu AgroRisk (www.agrorisk.cz) jsou čtyři instituce. Spolupracují na něm Ústav výzkumu globální změny Akademie Věd České republiky - CzechGlobe, Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústavy rostlinné výroby, v. v. i. v Praze a Český hydrometeorologický ústav. Web patří k jednomu z několika nástrojů, které pomáhají zemědělcům lépe plánovat zemědělské činnosti. AgroRisk upozorňuje na rizika abiotická (mrazy, silný vítr, rizika hnojení močovinou...) a biotická, mezi něž patří řada různých škůdců. Míru rizika vyhodnocuje software na základě dat pro předpověď počasí jednou za 24 hodin.
Přečtěte si také
- Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
- Centrum elektronové mikroskopie rozšiřuje možnosti vědeckých týmů i průmyslu
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
- Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
Biologicko-ekologické vědy
Vědecká pracoviště
- Biologické centrum AV ČR
Botanický ústav AV ČR
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.