Zahlavi

Program TANDEM 2026 – Výzva pro podávání návrhů projektů

03. 03. 2025

Akademie věd České republiky (AV ČR), Francouzské centrum pro výzkum ve společenských a humanitních vědách v Praze (CEFRES), Francouzské národní centrum pro vědecký výzkum (CNRS) a Univerzita Karlova (UK) vyhlašují pátý ročník programu TANDEM, inkubačního programu Platformy CEFRES.

Od 3. 3. 2025 do 9. 5. 2025 lze podávat návrhy projektů TANDEM s realizací od 1. 2. 2026 do 31. 1. 2028.

Náhled formuláře návrhu projektu je k dispozici na tomto odkazu.   

Návrhy projektů se podávají prostřednictvím online aplikace KIS. Veškeré informace o podmínkách podávání návrhů projektů a kontakt na odpovědného referenta Odboru mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR naleznete v tomto odkazu na call.

 

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce