Zahlavi

Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017

15. 01. 2018

Autorem vítězného snímku je Václav Hýža, který fotil v oblasti Bílých Karpat u Vršatského bradla.

Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let před naším letopočtem, možná i dříve. V 9. a 10. století se zde usadily kmeny slovanské. Hrad, jehož zříceninu najdeme na vrcholu Vršatského bradla, byl písemně poprvé zmíněn v roce 1316.

Nad zříceninou můžeme vidět Měsíc v Kozorohu, obklopený optickým úkazem, kterému se říká měsíční halo a způsobuje jej přítomnost drobných ledových krystalků v zemské atmosféře.

Ty se vyskytují zejména ve vysoko ležících oblacích ve výškách nad 5 kilometrů, často se za chladných dní mohou objevit i v přízemních vrstvách ovzduší. Z mnoha druhů ledových krystalků jsou pro vznik halových jevů důležité ty, které mají tvar šestibokých destiček či hranolků.

V pravém horním rohu obrázku je nejjasnější hvězda souhvězdí Orla Altair. Tato třináctá nejjasnější hvězda oblohy velmi rychle rotuje okolo své osy, asi 60krát rychleji, než naše Slunce. Kolem dokola se tedy otočí jednou za 10 hodin. Našemu Slunci to trvá průměrně 27 dní. Díky tomu i snímky pozemskými interferometry ukazují její rychlým otáčením zploštělý tvar. Svítivostí převyšuje asi 11krát naše Slunce a zároveň patří mezi proměnné hvězdy. Změny její jasnosti jsou však velmi malé a dosahují jen několika tisícin magnitudy.

Nízko nad obzorem v levé části snímku nalezneme část souhvězdí Jižní Ryby, v horní levé části pak hvězdy levé ruky a levé nohy Vodnáře. Nejjasnější hvězdou Jižní Ryby je hvězda Fomalhaut, hvězda k nám velmi blízká. Je vzdálena od Slunce pouhých 25 světelných let, je velmi mladá a svítí asi 16krát více než Slunce. Je obklopena prachovým diskem, ve kterém probíhá tvorba planet.

Soutěž Česká astrofotografie měsíce zaštiťuje Česká astronomická společnost. Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/

Připravil: Astronomický ústav AV ČR
Foto: Václav Hýža