Zahlavi

Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama

16. 03. 2022

Málokterá činnost je v Česku tak oblíbená jako zahrádkaření. Z dlouhodobých výzkumů víme, že čtyři z deseti českých domácností si pěstují na zahrádkách ovoce či zeleninu a tato aktivita má důležité sociální, environmentální, ale i lokálně politické souvislosti. Specifickou podobou zahrádkaření jsou městské zahrádkářské osady, kterým je věnována nová kniha vycházející pod hlavičkou Ústavu geoniky AV ČR.

Ačkoli má zahrádkaření v Česku dlouhou tradici a v posledních letech lze dokonce mluvit o rostoucím zájmu o pěstování potravin, klasické zahrádkářské osady z českých měst spíše mizí. Důvodem je zejména jejich přeměna na zastavěné území. Obce totiž příliš často pod tlakem developerů nedoceňují skutečné přínosy zahrádek pro své území a obyvatele.

Právě představení benefitů zahrádek pro společnost si klade za cíl naše kniha. V sedmnácti krátkých kapitolách, napsaných čtivou a srozumitelnou formou, jsou městské zahrádky a zahrádkářské osady přiblíženy ze sociální perspektivy, je diskutována jejich funkce při zásobování potravinami i pozice v územních plánech obcí. Kniha nezapomíná na environmentální rozměry zahrádek a jejich důležitou roli v adaptaci na změnu klimatu, ani na další aktuální témata, která rezonují v současné společnosti. Na knize se podílelo devatenáct autorek a autorů, včetně zástupců Sociologického ústavu AV ČR. Vedle odborníků z akademické sféry zde najdeme i zahrádkářské praktiky a funkcionáře.

Představení knihy pro novináře a veřejnost proběhne v úterý 29. 3. 2022 od 17:30 v prostorách Akademie věd na adrese Národní 3 v Praze (sál 205). Drobné občerstvení bude zajištěno. Oceníme, když svou účast na představení knihy potvrdíte mailem na adresu jan.vavra@soc.cas.cz. Plný text knihy je dostupný ke stažení.


Další informace

Kontakt:

PhDr. Jan Vávra, Ph.D.
Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., Oddělení lokálních a regionálních studií
e-mail: jan.vavra@soc.cas.cz

Mgr. Barbora Duží, Ph.D.
Ústav geoniky AV ČR, v. v. i., Oddělení environmentální geografie
e-mail: barbora.duzi@ugn.cas.cz

Mgr. Naďa Johanisová, Ph.D.
Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzita, Katedra environmentálních studií
e-mail: johaniso@fss.muni.cz

RNDr. Petr Jehlička, Ph.D.
Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Oddělení ekologické antropologie
e-mail: jehlicka@eu.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce