
Vycházejí ucelené dějiny první republiky
24. 10. 2018
K nadcházejícímu 100. výročí vzniku Československa vydává Masarykův ústav a Archiv AV ČR ve spolupráci s Nakladatelstvím Lidové noviny výjimečnou publikaci Republika československá 1918–1939, představující první ucelené zpracování dějin Československa mezi oběma světovými válkami. Reprezentativní kniha vyniká odborným přístupem, zároveň je však určena nejširší veřejnosti.
Na rozsáhlé, více než tisícistránkové publikaci, edičně připravené Dagmar Hájkovou a Pavlem Horákem, se podílelo 68 českých i zahraničních autorů. Nejnovější poznatky o dějinách první republiky, zpracované formou výkladových textů i kratších materiálů, doplňuje úctyhodných 880 fotografií a dokumentů a 40 map a grafů.
Jeden z největších editorských a publikačních projektů české moderní historiografie nabízí komplexní bilanci, pohled na meziválečnou demokracii v její komplikovanosti a rozmanitosti a zároveň zdůraznění fenoménů, o nichž stále víme velmi málo. „I přes svůj krátký život – pouhých dvacet let – je první republika vnímána jako uzlový bod našich dějin. Snažili jsme se ukázat, na jakých základech vznikala a jak se se svým dědictvím vyrovnávala, v čem byla úspěšná a co se nedařilo,“ podotýkají editoři Dagmar Hájková a Pavel Horák.
Ukázky z knihy jsou k dispozici zde.
Kolektiv autorů, Dagmar Hájková (ed.), Pavel Horák (ed.):
Republika československá 1918–1939
Anotace:
Přestože bylo první republice vyměřeno pouhých dvacet let života, je dnes vnímána jako významná etapa našich dějin, jako jakýsi jejich uzlový bod. Při mnoha příležitostech se na ni odkazuje jako na vzor. Jak ji však doopravdy známe? Reprezentativní publikace nabízí členěný pohled na meziválečné Československo, mapuje strukturu jeho společnosti, životní rytmy i proměny krajiny. Přitom ukazuje na místa a fenomény, o kterých stále víme velmi málo. Jaká tedy byla politika a společnost republiky, jež je označována za ostrov demokracie v moři autoritativních států? Kniha, na které se podílel mezinárodní kolektiv více než šedesáti autorů, ukazuje Republiku československou v její komplikované rozmanitosti.
Počet stran: 1024
Vazba: vázaná s přebalem
Ilustrace: barevné fotografie
Formát: 210 x 270 mm
ISBN: 978-80-7422-643-4
Datum vydání: 25. října 2018
Související články:
Historie není jen soupis suchopárných dat, říká autorka knižní novinky
21 krátkých let připomíná Literární kronika první republiky
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, na základě tiskové zprávy Masarykova ústavu a Archivu AV ČR
Přečtěte si také
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.