Zahlavi

A / Magazín o umělé inteligenci, výzkumu rakoviny a spletitých dějinách Krymu

14. 09. 2023

Téma umělé inteligence se na nás valí s novou naléhavostí a intenzitou. Pomyslnou revoluci způsobilo masivní rozšíření technologie ChatGPT. Mnozí byli ohromeni schopnostmi tohoto chatbotu, který dokáže nejen vyhledávat relevantní informace, ale také je dávat do souvislostí a sepsat delší smysluplný text. Jeho schopnosti ale zároveň vyvolaly lavinu otázek a starostí. Některým z nich se věnuje aktuální číslo A / Magazínu – oficiálního čtvrtletníku Akademie věd ČR.


3/2023 (verze k listování)
3/2023 (verze ke stažení)

ChatGPT jsme vyzkoušeli i během psaní našeho článku. Vymyslel nám úvod i závěr. S využitím umělé inteligence v programu Midjourney jsme nechali zpracovat obrázky k textu. Rozhovory s vědci z Akademie věd, kteří se tématem AI zabývají, už ale vedl redaktor z masa a kostí. Výsledný produkt si přečtete v článku Svérázná říše umělé inteligence 19 až 31.

Poslechněte si hlavní text v audiopodobě:

Výběr dalších článků:

S humorem proti rakovině – rozhovor s Veronikou Vymetálkovou z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, letošní laureátkou ceny L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě

Blesky stále neznámé – článek o výzkumu nositelky Prémie Otto Wichterleho Jany Popové z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR

Krym. Ztracený ráj – článek o spletiteté historii poloostrova, který od roku 2014 okupuje Rusko 

Všechna čísla A / Magazínu – oficiálního magazínu Akademie věd ČR i jeho předchůdce časopisu A / Věda a výzkum najdete online na našich stránkách. Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům – kontaktovat nás můžete na adrese predplatne@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce