Zahlavi

PODCAST: Ženy bojovnice. O československých vojákyních za druhé světové války

12. 05. 2022

Historičky Karolína Stegurová a Alena Flimelová sledují příběhy československých vojákyň za druhé světové války. V nové epizodě podcastu Věda na dosah se jich ptáme, jak se ženy zapojily do britské armády a jak bojovaly na východní frontě. Dotýkáme se ale i zcela současného tématu konfliktu na Ukrajině, za kterou bojují tisíce žen.

Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR se věnuje zejména problematice protinacistického odboje. Ve své publikaci I ženy chtěly bojovat! sleduje příběhy Čechoslovaček, které sloužily v pomocných sborech WAAF a ATS armády Velké Británie.

Historička Alena Flimelová se ve svém výzkumu zaměřuje na ženy v československých jednotkách v SSSR a jejich příběhy rozplétá společně s archivářem Romanem Štérem v knize Ve stínu mužů

Knihy I ženy chtěly bojovat! a Ve stínu mužů
Obě knihy vydalo Nakladatelství Academia.

Jaká byla role vojákyň během druhé světové války? Co je motivovalo do války vstoupit a byly vždy ve stínu mužů? V další epizodě podcastu AV ČR se dozvíte i to, jak historičky vidí současnou válku na Ukrajině, do které se zapojily tisíce žen. 

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz.

Audio: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text: Leona Matušková a Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce