Zahlavi

PODCAST: S Peterem Mikulou o zpěvu ptáků a jejich milostném předvádění

13. 09. 2022

Behaviorální ekolog Peter Mikula z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se v rozsáhlém výzkumu zabýval výškou a komplexitou ptačího zpěvu a vzdušným předváděním. V podcastu Věda na dosah se ho ptáme, proč někteří ptáci zpívají vysoko a jiní nízko, jak se opeřenci učí svůj „mateřský jazyk“ a jestli a jak jim školu komplikují lidé. Dozvíme se také, že existují ptačí nářečí a které ptačí druhy se rády předvádějí.

Učení zpěvu je složitý a delikátní proces. Současné studie ukazují, že zpívat dokáže i množství samic, u některých tropických druhů dokonce samice zpívají lépe než samci. Mladí ptáci se učí tím, že poslouchají hlasový projev dospělých jedinců, těm říkáme tutoři. Zpěv se snaží zapamatovat a před sebou reprodukovat, cvičí ho, dělají chyby a časem se zlepšují,“ říká Peter Mikula z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.    

Pokud někoho zajímá, jak zní který pták, doplňujeme odkaz na veřejně dostupnou databázi, do níž přispívají tisícovky dobrovolníků po celém světě: Xeno-canto.

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 

Biolog Peter Mikula v podcastovém studiu Kampusu Hybernská
 

 
O výzkumu Petera Mikuly jsme psali také v článku Analýza tisíců nahrávek ptačích zpěvů přinesla překvapivé závěry a věnovali jsme se mu i na sociálních sítích:


Audio: Jitka Kostelníková
Text a foto: Jitka Kostelníková a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz

Přečtěte si také

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce