Zahlavi

PODCAST: Energie budoucnosti? Jiří Červenka představuje baterii na slanou vodu

30. 06. 2022

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR spolu se svým výzkumným týmem a kolegy z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vymysleli a patentovali baterii na bázi slané vody. Vodný elektrolyt a materiály jako zinek a grafit mají zabezpečit, že baterie nevybuchne a bude šetrná k přírodě. V jakém stádiu se vynález nachází? Jak se vědcům daří vyjednávání s průmyslem? A nabízí právě vodná baterie dobré řešení pro skladování energie?

V epizodě podcastu Věda na dosah se dotkneme i tématu recyklovatelnosti baterií a jejich ne/ekologičnosti. „V současné chvíli se většinou baterie nerecyklují, protože se to finančně nevyplatí. Pokud ale ceny baterií a zdrojových materiálů dále porostou, osobně si myslím, že recyklace budou opravdu nezbytné. Naše baterie by recyklovatelná být měla,“ říká v podcastu Jiří Červenka.

Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz.
 

O výzkumu týmu Jiřího Červenky z Fyzikálního ústavu AV ČR a jeho kolegů z Ústavu J. Heyrovského AV ČR jsme psali v článku Levná baterie ze slané vody v časopise A / Věda a výzkum


Audio: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text: Jitka Kostelníková, Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Akademie věd ČR (fotografie z podcastového studia Kampusu Hybernská: Jan Hanáček)

 Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jitka Kostelníková

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jitka Kostelníková

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR

Vodnou baterii je možné využít ve stacionárních úložištích energie.

Vodnou baterii je možné využít ve stacionárních úložištích energie.

Vodná baterie je levná, bezpečná a ekologická.

Vodná baterie je levná, bezpečná a ekologická.

Přečtěte si také

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce