
Evropský festival filozofie ve znamení přednášek o vztahu vědy a umění
24. 08. 2021
Dvě desítky zajímavých hostů z rozmanitých oblastí vědeckého, ale i uměleckého světa, nabídnou od 29. srpna do 12. září ve Velkém Meziříčí opět příležitost k zamyšlení všem, kdo rádi poznávají současný svět v širších souvislostech. Jedinečný festival s patnáctiletou historií letos zmapuje také unikátní publikace nazvaná Filozofie pod mostem.
„Kraj Vysočina nemá vlastní univerzitu, proto se nám líbila myšlenka vytvořit filosofickou platformu pro hledání odpovědí na otázky o povaze dneška,“ říká k historii festivalu jeho zakladatel a dlouholetý ředitel Milan Dufek. Jeho vycházející kniha Filozofie pod mostem obsahuje unikátní fotografie i autentické vzpomínky účastníků všech dosavadních ročníků akce.
„Festivalové téma se jako každoročně dotkne řady oblastí od filozofie, astronomie a matematiky přes hudební a divadelní vědu až po architekturu a umělou inteligenci,“ doplňuje Ondřej Ševeček, ředitel Filosofického ústavu Akademie věd, který je společně s Filosofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně pravidelným garantem obsahové náplně akce.
Letošní program slibuje například setkání s astrofyzikem Jiřím Grygarem a fotografem Petrem Horálkem, kteří se každý ze své perspektivy podívají na to, co společného mají umění a vesmír. Hudební vědci a skladatelé jako Miloš Štědroň, Ivo Medek, Jiří Raclavský či Viktor Pantůček budou hovořit o vztahu mezi vědou a hudbou vůbec. Přiblíží, jak filozofové promlouvají v operách,
a jestli může hudba fungovat jako výzkumný nástroj.
Novinkou letošního ročníku bude také představení nové poslechové show s osobnostmi české vědy AUDIOSKOP aneb Pořád
o vědě!
Několik programových bloků bude patřit čistě filozofům. Vojtěch Kolman vysvětlí, proč je v umění pravda. Alice Koubová
a Tereza Matějčková prozradí, co si myslí o přibližování filozofie laikům skrze umělecké formáty a Tomáš Hříbek návštěvníky seznámí s tím, jak si stojí v pokusech o uměleckou tvorbu umělá inteligence. Přednáška prof. Ladislava Kvasze se zaměří na prostor mezi geometrií a malířstvím a upozorní na možnosti nových interpretací některých děl, která sehrála klíčovou roli
v dějinách umění.
Diváci se mohou těšit také na Filosofickou kavárnu. Speciální blok se bude věnovat vztahu vědy a architektury. Prostor bude i pro debatu o podobě občanského vzdělávání na školách 21. století a roli filozofie v něm.
Samozřejmou součástí festivalu je i bohatý doprovodný program. Jako příklad za všechny uveďme vernisáž České ceny za architekturu nebo koncert legendární skupiny Rangers-Plavci. Speciální festivalové menu chystá JÉČKO - Restaurace a Filda cook.catering.
Evropský festival filosofie organizuje od roku 2005 Jupiter club Velké Meziříčí s finanční podporou města Velké Meziříčí, Kraje Vysočina, Akademie Věd ČR.
Podrobný program akce https://www.festivalfilosofie.cz/
Kontakt:
Milan Dufek
Evropský festival filosofie
reditel@jupiterclub.cz
Jana Říhová
Filosofický ústav Akademie Věd ČR
rihova@flu.cas.cz
Přečtěte si také
- Jak evropská jezera čelí klimatické změně?
- Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?
- Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy – ale ne všude stejně
- Odolnost a (Ne)stabilita budou tématem konference Asociace pro paměťová studia
- Čeští vědci a inženýři se hlásí do evropského vesmírného programu
- Čeští vědci odkrývají záhadné ztráty nástrojů protivirové imunity u ptáků
- Výstava na zámku Vsetín přibližuje sesuvy nejen na Valašsku
- Unikátní způsob recyklace vzácných zemin může posílit surovinovou nezávislost
- Krása v detailu – Brno odhalí tajemství květů
- Hledání druhé Země – vesmírná mise PLATO sestavena, prožila milník v přípravě
Sociálně-ekonomické vědy
Vědecká pracoviště
- Ekonomický ústav AV ČR
- Knihovna AV ČR
Psychologický ústav AV ČR
Sociologický ústav AV ČR
Ústav státu a práva AV ČR
Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.