
Ústav informatiky AV ČR otevírá knihovnu Petra Hájka
07. 02. 2022
Od šedesátých let propagoval umělou inteligenci, ovlivnil směrování matematické logiky a řadí se k nejoriginálnějším českým matematikům. Den po 82. výročí narození Petra Hájka bude v Ústavu informatiky AV ČR otevřena knihovna nesoucí jeho jméno. Rodina Hájkova věnovala ústavu více než dva tisíce svazků. Slavnostní otevření Knihovny Petra Hájka se uskuteční dnes ve 14 hodin za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové.
Petr Hájek (6. 2. 1940 – 26. 12. 2016) svůj život zasvětil teorii množin, aritmetice, analýze dat, usuzovaní za neurčitosti a matematické fuzzy logice. Je autorem stovek odborných publikací, studijních textů a popularizačních materiálů. Některé z nich předurčily další rozvoj příslušných oborů.
Petr Hájek rozvíjel i některé další disciplíny, které stály mimo pozornost široké matematické veřejnosti. Spolupracoval s Petrem Vopěnkou na teorii polomnožin, s Tomášem Havránkem a Metodějem Chytilem vyvinul takzvanou metodu GUHA explorační analýzy dat.
„Matematika může působit estetický požitek tím, že sledujete nějakou úvahu, všechno se zdá jasné, a najednou vstoupí úplně nová myšlenka, která tomu dá zcela novou dimenzi, jako když se ke znějící polyfonii přidá nový hlas. Dá se hovořit o estetickém vnímání matematického důkazu, poslouchaného nebo čteného.“¹
Celá vědecká dráha Petra Hájka byla spojena s Akademií věd ČR. Pracoval nejprve v Matematickém ústavu AV ČR, později řídil Ústav informatiky. Získal také řadu významných ocenění, například medaili De scientia et humanitate optime meritis, Za zásluhy prezidenta České republiky či medaili Josefa Hlávky. Věnoval se nejen matematice, ale i hudbě. Absolvoval obor varhany na Akademii múzických umění v Praze a po několik desetiletí byl varhaníkem v pražském kostele u Klimenta. Od dětství byl členem Českobratrské církve evangelické. Velký respekt si získal za své pevné občanské postoje během komunistické totality.
Vzácné svazky i osobní sbírky
Knihovna Petra Hájka se skládá ze dvou částí. První obsahuje svazky, které odpovídají jeho odbornému zaměření. Čtenáři v ní najdou 645 titulů, které lze vyhledat v online katalogu ÚI a v Souborném katalogu AV ČR. Součástí celoživotní sbírky jsou také vzácná první vydání prací autorů, jako jsou D. Hilbert, P. Bernays nebo K. Popper. Glosy, vpisky a rukou psané poznámky budou cenné pro budoucí badatele. Mnohé knihy jsou opatřeny dedikacemi autorů.
Druhou, rozsáhlejší část knihovny tvoří knihy, časopisy a hudebniny – celkem 1640 svazků, které ilustrují šíři zájmů Petra Hájka. Jsou to knihy teologické, filozofické, historické, výtvarné publikace, atlasy, průvodce, cestopisy, ale i próza a poezie.
Svazky Knihovny Petra Hájka bude možné studovat prezenčně po dohodě s pracovníky Knihovny Ústavu informatiky AV ČR.
¹ Citát Petra Hájka z knihy: Daníčková, Sylva. Skrytá poselství vědy. Rozhovory s vědci. Praha, Academia 2009.
Více informací:
PhDr. Tereza Šírová, Ph.D.
Ústav informatiky AV ČR
sirova@cs.cas.cz
+420 266 053 800
TZ ke stažení zde.
Přečtěte si také
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
- Z čeho má Česko platit vyšší obranné výdaje: ekonomický pohled
- Největší sbírka myších kmenů otevírá možnosti pro evoluční výzkum i biomedicínu
- Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
- Centrum elektronové mikroskopie rozšiřuje možnosti vědeckých týmů i průmyslu
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.