
Tchajwanská delegace si prohlédla Ústav přístrojové techniky
10. 05. 2019
Ve čtvrtek 9. května navštívili zástupci tchajwanské delegace a Technologické agentury ČR Ústav přístrojové techniky AV ČR. Návštěva navázala na šestý Česko-tchajwanský technologický den, který pořádala o dva dny dříve Technologická agentura ve spolupráci s tchajwanským Ministerstvem pro vědu a technologie a který se zabýval mimo jiné technologiemi v oblasti zdravotní péče.
Zástupci TA ČR a tchajwanské vládní organizace Healthcare Systems Consortium (HSC) se zúčastnili exkurze v laboratořích Komplexní fotoniky, Magnetické rezonance a oddělení Medicínských signálů ÚPT AV ČR. Konsorcium HSC se orientuje na technologie ve zdravotnictví a na technologie, které pomáhají řídit chod nemocnic a zdravotnických zařízení.
„Cílem exkurze bylo vzájemné představení dvou technologicky vyspělých výzkumných institucí a programů,“ prohlásil vedoucí oddělení Medicínských signálů Pavel Jurák. „Tchajwanská strana uvedla nové principy rozvoje medicíny, jimiž se jejich konsorcium zabývá. Lékařská peče konsorcia je postavena na hlavních pilířích, které zahrnují kvalitu a dostupnost lékařské péče, technologické inovace, špičkové lékaře a citlivý přístup k pacientovi. Právě inovativní technologické postupy, na nichž se intenzivně pracuje v ÚPT, byly základem společné prezentace a diskusí. Výsledkem bylo ujištění vysokého zájmu o rozvinutí vzájemné spolupráce v budoucnu,“ dodal Jurák.
Za Healthcare Systems Consortium navštívili ÚPT tito významní hosté: prof. Shao-Jen Weng (Department of Industrial Engineering and Enterprise Information, Tunghai University), dr. Yu-Hsuan Huang (oftalmolog, Universal Eye Centre, National Taiwan University Hospital), prof. Wei-Min Liu (Department of Computer Science and Information Engineering, National Chung Cheng University), dr. Charles Wu (výkonný prezident, ThinkCloud Technology) a Echo Chang (ThinkCloud Technology).
Připravili: Pavla Schieblová, Ústav přístrojové techniky AV ČR, a Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Ústav přístrojové techniky AV ČR
Přečtěte si také
- Pohyby země, vesmírné objevy i tiché hrozby: 10 let dokumentárního filmu AV ČR
- Alice Valkárová, Julius Lukeš a Ivo Šafařík převzali medaile AV ČR
- Nové Centrum elektronové mikroskopie v Brně otevírá dveře světové vědě
- Národní akademie věd USA přivítala mezi své členy Julia Lukeše
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.