Zahlavi

Společnost pro vědy a umění ocenila významné osobnosti

05. 06. 2019

Pražská pobočka Společnosti pro vědy a umění předala 4. června 2019 již poosmnácté ceny významným osobnostem vědeckého a kulturního života. Stalo se tak tradičně ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí. Ceremoniál v Rytířském sále Valdštejnského paláce uváděla předsedkyně pražské pobočky Společnosti pro vědy a umění Alena Morávková.

Mezi letošními laureáty je i významný molekulární imunolog a někdejší ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší či lékař a psychiatr Cyril Höschl. V kulturní oblasti získali ocenění muzikolog David Beveridge, spisovatelé Pavel Kohout a Milan Kundera, akademický sochař Stanislav Kolíbal, flétnistka Jana Semerádová, multiinstrumentalista Jiří Stivín, novinář Milan Syruček, herec a režisér Tomáš Töpfer.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Senát PČR

Přečtěte si také

Matematika, fyzika a informatika

Vědecká pracoviště

Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce