Zahlavi

PODCAST LIVE: Zvedá se vítr. Jak bouří příroda a jak my?

01. 07. 2025

Blesky, chaos, očista nebo povstání… Co vše se nám vybaví, když se řekne bouře? Jak se projevuje v atmosféře Země nebo na Slunci? A jak (se) bouříme my lidé? Do diskuzního tornáda přijali pozvání horský meteorolog Róbert Kvak z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, astrofyzik Miroslav Bárta z Astronomického ústavu AV ČR a historik Mikuláš Pešta z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Poslechněte si záznam rozhovoru, který proběhl v červnu 2025 na Veletrhu vědy

 

Nahráno živě na Veletrhu vědy 2025 // Moderace: Jitka Kostelníková a Justin Svoboda // Edit záznamu: Jitka Kostelníková // Záznam a zvuková postprodukce: Jan Mesany // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.

Text: Jitka Kostelníková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jaroslav Tománek, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také

Matematika, fyzika a informatika

Vědecká pracoviště

Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce