
Odstartovala nová řada populárního vědeckého seriálu NEZkreslená věda
21. 01. 2022
Jak funguje lidské srdce a lékaři diagnostikují nemoci? Co se dělo v přelomovém roce 1989? Co naopak může přinést budoucnosti? Proč by nás měl zajímat vodíkový pohon? A co se skrývá za teorií pravděpodobnosti? NEZkreslená věda, oblíbená série naučného seriálu Akademie věd ČR, odstartovala již sedmou řadu.
Nové díly, které budou mít premiéru každý měsíc od ledna do července, zábavnou formou představí nejrůznější vědecká témata. Od historie, ekonomie po fyziku i techniku. Sedmá řada vychází z výzkumných programů Strategie AV 21 a vznikla ve spolupráci se společností MAUR film.
Opět nebudou chybět nezaměnitelné hlasy herecké manželské dvojice – Barbory Hrzánové a Radka Holuba, které NEZkreslenou vědou provází. Výtvarného zpracování a režie se ujala výtvarnice Markéta Smolíková Kubátová, autorkou scénáře je Lucia Krajánková.
Barbora Hrzánová a Radek Holub při natáčení NEZkreslené vědy
První 10dílná série NEZkreslené vědy vznikla v roce 2014. Díky pozitivním ohlasům od pedagogů, studentů i široké veřejnosti vznikaly další série. Na nové díly té nejnovější se v premiéře mohou diváci těšit vždy každé druhé pondělí v měsíci na YouTube Otevřené vědy, kde najdou také starší díly z předešlých šesti sérií. Nechybí titulky pro neslyšící a anglicky mluvící diváky.
Sedmá řada odstartovala aktuálním tématem Viry a epidemie. Jeho garantem je profesor Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR, který se svým týmem z Laboratoře arbovirologie například úspěšně otestoval látku účinkující proti viru Zika nebo proti viru klíšťové encefalitidy.
Text: Marta Dlouhá, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: MAUR film, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.