
Když se Země rozzáří: další komiks vědců pátrá po magnetických silách
14. 09. 2021
Jak funguje magnetické pole Země? Kam sahá? A jak působí magnetická síla? Na tyto otázky odpoví nový komiks Když se Země rozzáří. Jako vzdělávací pomůcku v méně tradiční formě jej připravili nejen pro žáky, studenty a učitele vědci Geofyzikálního ústavu AV ČR Matěj Machek a Petr Brož. Komiks je zdarma ke stažení na webu, jeho součástí je i desková hra Lovci magnetosfér.
Nový příběh líčí pátrání po podivných zvucích, které zachytí hrdinové příběhu na radiostanici u svého dědečka. Čtenáři se pak dozví, jak a kde geomagnetické pole vzniká, jak se projevuje a proč je dobře, že jej zeměkoule má.
„Pro studentky a studenty přednáším rád a poměrně často, vím proto, že není jednoduché náctileté zaujmout. Naše komiksy mají pomoci učitelům a učitelkám vysvětlit učivo zábavnou formou,“ říká jeden z autorů Petr Brož. „Myslím si, že komiks lze využít nejen v hodinách zeměpisu, ale i třeba ve fyzice či angličtině, protože jsme jej vydali i v anglickém jazyce,“ dodává Matěj Machek, další spoluautor komiksu.
Komiks, na němž geologové spolupracovali i s fyzikem Davidem Píšou z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, nakreslila Karolina Kučerová a otextovala Lucie Lukačovičová, deskovou hru navrhla Julie Nováková.
Na přípravě komiksu se podílel také Ústav fyziky atmosféry AV ČR a na jeho vznik přispěl výzkumný program Vesmír pro lidstvo a řada drobných dárců. Dílo si lze volně stáhnout z webu Geofyzikálního ústavu AV ČR a volně jej šířit pod licencí Creative Commons, v tištěné podobě jej můžete získat při návštěvě Geofyzikálního ústavu na pražském Spořilově.
Komiks jako edukativní pomůcku vědci Matěj Machek a Petr Brož využili již podruhé. V prvním díle komiksu, Když se Země chvěje, čtenářům přiblížili vznik zemětřesení a seismických vln a jejich důležitost pro poznávání stavby naší Země.
Přečtěte si také
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
- Fotokatalýza pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.