
Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
18. 03. 2025
Česká národní výzkumná infrastruktura Czech-BioImaging letos slaví deset let od svého založení. Poskytuje přístup ke špičkovým zobrazovacím technologiím, které posouvají hranice vědeckého poznání a přispívají k pokroku v medicíně, biotechnologiích i ekologii.
Desítky publikací v nejprestižnějších světových vědeckých časopisech i nová technická řešení pro elektronové mikroskopy ve spolupráci se soukromým sektorem. Uživatelé infrastruktury Czech-BioImaging už dekádu využívají špičkové technologie pro biologické a medicínské zobrazování.
Czech-BioImaging sdružuje 16 špičkových zobrazovacích center napříč Českou republikou a spolupracuje s 10 partnerskými institucemi. Každoročně jeho služby využívá více než 1300 vědkyň a vědců, kterým pomáhá odborný tým přibližně 120 lidí.
„Díky našim datům vyprodukují badatelé ročně více než 200 publikací,“ říká Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, ředitel Czech-BioImaging. „Máme k dispozici širokou nabídku zobrazovacích metod a disponujeme více než 200 specializovanými přístroji, které jsou přístupné i zahraničním uživatelům v evropské infrastruktuře Euro-BioImaging ERIC,“ dodává Pavel Hozák.
Věda otevřená všem
Jedním z hlavních principů Czech-BioImaging je otevřený přístup, který umožňuje využívání špičkových technologií nejen akademickým institucím, ale i průmyslovým partnerům. „Naše metody umožňují detailní analýzu biologických procesů na úrovni buněk, tkání i celých organismů, čímž přispíváme k vývoji pokročilých diagnostických nástrojů pro medicínu a biotechnologie,“ říká Pavel Hozák.
Budoucnost biologického zobrazování
K příležitosti výročí se 18. března 2025 od 14:00 v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze uskuteční odborné setkání vrcholných představitelů Czech-BioImaging, Euro-BioImaging a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které se zaměří na udržitelnost velkých výzkumných infrastruktur.
Organizátor akce:
prof. Pavel Hozák, DrSc.
ředitel Czech-BioImaging
hozak@img.cas.cz
Organizační kontakt:
Daniela Klimešová
projektová manažerka Czech-BioImaging
daniela.klimesova@img.cas.cz
Přečtěte si také
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
- Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.